Prokázaní strukturální integrity reaktorové nádoby prvního bloku švýcarské jaderné elektrárny Beznau trvá déle, než se původně očekávalo, uvedl vlastník elektrárny, společnost Axpo. Firma tak v současné době očekává, že regulační povolení k restartování bloku obdrží koncem letošního roku.

Beznau 1 - 460 (ENSI)
JE Beznau (zdroj: World Nuclear News)

Během plánované odstávky v květnu minulého roku byly na reaktoru provedeny inspekce za využití nejmodernějších ultrazvukových defektoskopických přístrojů. Měření v některých místech základního materiálu reaktorové nádoby zaznamenala nálezy indikující malé nesrovnalosti, které vznikly už při výrobně reaktoru.

Společnost Axpo uvedla, že od té doby provedla několik sofistikovaných ultrazvukových měření, rozsáhlé přezkoumání výrobního procesu a  analýzy detekovaných anomálií. Vyšetřování dosud potvrdilo, že vzhledem k lokalizaci, rozdělení a velikosti anomálií se nejedná o takzvané vodíkové vločky, uvedla společnost Axpo.

„Anomálie jsou nekovové nečistoty, které se do základního materiálu reaktoru dostaly už při výrobním procesu, a proto se na ně při předchozím provozu elektrárny nepřišlo,“ uvedl ředitel jaderné elektrárny Beznau Mike Dost. „Veškeré dosud provedené analýzy a studie prokazují, že pro další provoz reaktoru neexistují žádná bezpečnostní rizika spojená s těmito anomáliemi,“ podotkla firma Axpo. Přesto ale musí společnost předtím, než jí švýcarský regulační úřad Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) povolí reaktor restartovat, prokázat strukturální integritu reaktorové nádoby.

„Prokazování, že strukturální integrita tlakové nádoby reaktoru prvního bloku zůstala zachována, se ukázalo být časově náročnější, než jsme původně předpokládali,“ uvedla společnost ve svém prohlášení ze dne 3. května letošního roku. Zpoždění je způsobeno zdlouhavým zadáváním veřejných zakázek, testováním dodatečných materiálových vzorků a komplexností analýz a zpracování výsledků.

„V současné době podrobujeme zrychleným ozařovacím testům vzorky, které byly vyrobeny z původního výkovku reaktorové nádoby a které se nacházely v oblasti s nejvyšší intenzitou neutronového záření,“ řekl ředitel Dost.

„Důkaz splnění bezpečnostních požadavků budeme mít ve chvíli, kdy dokončíme probíhající testy a analýzy s výsledky, které budeme považovat za pozitivní,“ dodal. „Abychom toho dosáhli, musíme vyjasnit dopady nalezených anomálií v reaktorové nádobě na vlastnosti materiálu, předložit důkaz o dostatečné lomové houževnatosti a vyloučit veškeré zbývající bezpečnostní výhrady. Prokazování strukturální integrity reaktorové nádoby je prováděno právě na výše zmíněných základech.“

Společnost Axpo uvedla, že povolení k restartu bloku od regulačního úřadu ENSI nyní očekává až někdy ke konci letošního roku. Předchozí odhady přitom předpokládaly znovuspuštění bloku nejpozději v srpnu.

„V závislosti na povaze a množství problémů, které v probíhajícím procesu budeme muset vyřešit, se náklady na šetření a ztráty z příjmů na prodeji elektřiny od srpna minulého roku vyšplhají na zhruba 209 milionů dolarů,“ uvedla společnost.

Dva reaktory o výkonu 365 MWe od společnosti Westinghouse v jaderné elektrárně Beznau jsou nejstaršími provozovanými jadernými bloky ve Švýcarsku. První blok do provozu vstoupil už v roce 1969, zatímco druhý blok první elektřinu vyrobil o tři roky později. Kromě elektřiny vyrábějí oba bloky teplo pro dálkové vytápění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..