Summit amerického Ministerstva energetiky (Department of Energy – DOE), který se konal minulý týden za účelem identifikace politických možností pro zlepšení hospodářské konkurenceschopnosti jaderných elektráren, byl označen institutem Nuclear Energy Institute jako „probouzející“ naléhavá výzva týkající se zachování provozovaných reaktorů v zemi.

Clinton-NPP
JE Clinton je jednou z jaderných elektráren, které hrozí předčasné odstavení z ekonomických důvodů (zdroj: enformable.com)

Zúčastněné subjekty – včetně průmyslových odborníků, zákonodárců a úředníků – se sešly dne 19. května k identifikaci možností politiky na státní a federální úrovni na summitu s názvem Summit o zlepšení ekonomických aspektů amerických jaderných elektráren (Summit on Improving the Economics of America’s Nuclear Power Plants). Tato událost se konala z iniciativy úřadu Office of Nuclear Energy – Gateway for Accelerated Innovation in Nuclear (GAIN), která byla založena v listopadu roku 2015, pod záštitou amerického Ministerstva energetiky.

Ministr energetiky Ernest Moniz na summitu uvedl, že jaderná enrgetika musí zůstat životaschopnou součástí amerického energetického mixu, zvláště mají-li být splněný cíle týkající se snížení emisí v rámci plánu agentury Environmental Protection Agency s názvem Clean Power Plan. Národ ale v současné době čelí „ještě větším“ vyhlídkám dalších předčasných vyřazení jaderných elektráren z provozu. „Předpokládáme navýšení počtu zdrojů s nulovou produkcí uhlíku, nikoliv jejich snížení nebo jednoduše nahrazení současných,“ uvedl ministr.

„Význam podnětu k dalšímu provozu jaderných zdrojů je velmi jasný, ale řešení jak reaktory v provozu udržet, už tak zjevná nejsou,“ sdělil ministr. Moniz označil strukturu trhu za kritickou a zdůraznil otázku realisticky uznat celkovou hodnotu, a to nejen jaderných, ale všech druhů energetických zdrojů. Dále vyzval k lepší charakterizaci přínosů a nákladů v celé struktuře trhu. Užitečnost jaderné energetiky – elektřina bez emisí uhlíku, spolehlivost a diverzifikace dodávek paliva – nebyla dostatečně oceněna „v jakémkoliv jednotlivém smyslu“ napříč jurisdikcemi, uvedl ministr.

Problémy s oceňováním jaderné energetiky budou hlavním tématem druhé zprávy od ministerstva DOE s názvem Quadrennial Energy Review, prohlásil Moniz. Vypracování zprávy bylo zadáno prezidentským memorandem, přičemž cílem je, aby se zapojily federální agentury a vnější zúčastněné strany. Zpráva zároveň umožňuje federální vládě převést cíle politiky do souboru, který má analytický základ a obsahuje integrovaná opatření pro navrhované investice ve více než čtyřletém horizontu plánování.

S vyhlídkou amerických jaderných bloků, které vlastní provozní licenci na šedesátileté období, Moniz sdělil, že třicátá léta dvacátého prvního století – kdy mnohým z těchto licencí skončí platnost – budou kritickým obdobím. Ministr vidí pokračující provoz stávajících elektráren jako „most“ na příštích 15 let „do doby, než v jaderné energetice bude muset proběhnout značné oživení, aby se jádro stalo významným přispěvatelem k našim klimatickým cílům.“

V delším časovém horizontu projekty již probíhají – výstavba nových bloků typu AP1000 v jaderných elektrárnách Vogtle a VC Summer, dokončování druhého bloku JE Watts Bar společnosti Tennessee Valley Authority a první žádosti spojené s výstavbou malých modulárních reaktorů (small modular reactors – SMRs). Názorně to ukazuje ústřední roli jaderné energetiky i v budoucnosti. „Musíme se dostat odtud tam – a dostáním se odtud tam myslím na místo s dobrým, solidním provozem stávající jaderné flotily, kterou potřebujeme,“ dodal.

Výzva k probuzení

Ministr Moniz byl následován prezidentem a výkonným ředitelem amerického institutu Nuclear Energy Institute (NEI) Marvem Fertelem, který uvedl, že summit byl součástí „výzvy k probuzení“ kvůli potřebě zajistit, aby bloky, které jsou v provozu, nebyly donuceny k předčasnému trvalému odstavení. „Klimatické plány jednoduše nefungují bez jaderné energetiky,“ uvedl Fertel.

Dále řekl, že nedávné předčasné uzavření dobře fungujících jaderných bloků nebyly samostatné události, ale důkazy většího systémového problému. „V průběhu několika posledních let společnosti odstavily – nebo oznámily plány ohledně odstavení – osm jaderných reaktorů. U dalších 15 až 20 elektráren je riziko předčasného odstavení během následujících pěti až deseti let.“ Takto velké odstavování jaderných reaktorů by účinně zlikvidovalo asi čtvrtinu redukce uhlíkových emisí dosažené prostřednictvím plánu Clean Power Plan, což představuje kolem 45 % amerických závazků ohledně snižování emisí uhlíku představených na klimatické konferenci COP21 v Paříži v minulém roce.

Fertel sdělil, že dobře fungující jaderné elektrárny čelily uzavřením, protože trhy zatím nevyvinuly nástroje, postupy a mechanismy k ocenění těchto zdrojů za všechny jejich přínosy a nedokázaly rozpoznat mnoho atributů, jako například schopnost jádra poskytnout cenovou stabilitu a podporu distribuční sítě. „Současné podmínky na trhu jsou podle standardů energetického průmyslu poměrně nové,“ oznámil. „Potřebujeme je ale co nejdříve přizpůsobit i pro jadernou energetiku.“

Fertel vyzval, aby byla vyvíjena větší aktivita pro vytvoření politik nezbytných k zachování stávajících jaderných bloků. Vyzval tak komisi Federal Energy Regulatory Commission (FERC) a regionální přenosové organizace k „prokázání většího smyslu naléhavosti“ a aby věnovaly pozornost faktorům, které tvoří „pevný a odolný“ trh.

Státy musí rychle vyřešit problémy současného trhu, a to ještě před tím, než bude uzavřeno více elektráren, doplnil. Konkrétně vyzval stát Illinois k uzákonění legislativy, která by zachovala jaderné elektrárny Quad Cities a Clinton, a stát New York ke stanovení standartu čisté energie nařízeným státním guvernérem tak brzy, jak to bude možné.

Společnost Exelon již oznámila, že předčasně uzavře jednoblokovou JE Clinton a dva bloky JE Quad Cities – v případě, že státní zákonodárci nenechají projít návrh zákona do konce května.

Komise State of New York Public Service Commission již dříve v tomto roce rozhodla, že zdroje neprodukující emise uhlíku, včetně jaderných elektráren, musejí být zahrnuty ve státním portfoliu standartu čisté energie, které by měla zahrnovat mechanismy podpory fungujícím reaktorům s hrozbou uzavření z ekonomických důvodů.

„Potřebujeme, aby státy s portfoliem standardů obnovitelné energie vážně zvážily jejich rozvinutí do komplexních standardů čistých energetických bezemisních zdrojů“, dodal.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Stabilita energetické sítě je důležitá, rozvody se však musí neodkladně modernizovat, což řeší vícero US institucí. Využití větrné a solární energie by v určitých pásmech mělo být podstatné, jádro by se mohlo realizovat v klimaticky méně vhodném prostředí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..