Zatímco se druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar blíží ke komerčnímu provozu, správní rada společnosti Tennessee Valley Authority (TVA) rozhodla o prodání jaderné elektrárny Bellefonte se dvěma rozestavěnými reaktory a další infrastrukturou. Elektrárna bude prodána zájemci, který bude za lokalitu ochoten zaplatit nejvyšší sumu.

bellefont--460
JE Bellefonte (zdroj: World Nuclear News)

Generální ředitel společnosti TVA Bill Johnson na čtvrtečním veřejném zasedání uvedl, že jaderná energetika má v energetickém portfoliu federálně vlastněné společnosti velmi důležitou roli. „Naše jaderné elektrárny nám poskytují čisté a stabilní dodávky velkého množství elektřiny,“ uvedl. Avšak vzhledem k nízké poptávce po elektřině a ke zpřísněným regulačním podmínkám provozu plán společnosti s názvem Integrated Resource Plan (IRP) z roku 2015 ukazuje, že společnost TVA nebude muset stavět žádný velký zdroj elektrické energie dalších nejméně 20 let.

Firma TVA zachovávala rozestavěnou jadernou elektrárnu Bellefonte jako jednu z budoucích možností pro výrobu elektřiny, ale ředitel Johnson nyní oznámil, že s ohledem na plán IRP přišel čas, aby se společnost zamyslela nad tím, jestli by veřejnosti nesloužila lépe prodejem této elektrárny. V lokalitě se kromě dvou rozestavěných reaktorů nachází další infrastruktura včetně kancelářských budov, skladů, železniční vlečky, čerpacích stanic a chladicích věží.

Společnost TVA lokalitu Bellefonte koupila v roce 1974 a hned v zápětí zde začala stavět dva tlakovodní reaktory od společnosti B&W. Výstavba se postupně prodlužovala, až byla v roce 1988 úplně zastavena. V té době byl první blok elektrárny dokončen asi z 90 %, druhý blok byl dokončen z 58 %. Od té doby bylo mnoho ze zařízení elektrárny prodáno nebo využito při jiných projektech, zatímco další zařízení by muselo být v případě dokončení elektrárny upraveno nebo úplně vyměněno za modernější. Kvůli těmto důvodům je tak procentuální dokončení bloků v současné době výrazně nižší. V roce 2009 americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) obnovil pro oba bloky stavební povolení.

V roce 2009 pak konsorcium společností TVA a NuStart předložilo k regulačnímu úřadu žádost o stavební licenci pro dva nové bloky AP1000 od společnosti Westinghouse, které měly být postaveny v areálu elektrárny Bellefonte. V roce 2010 ale konsorcium licenční proces pro tento projekt pozastavilo na dobu neurčitou.

Dříve v tomto roce firma TVA vyzvala zúčastněné strany, aby se vyjádřily k potenciálnímu prodeji jaderné elektrárny Bellefonte. Společnost obdržela celkem 79 odpovědí od místních obyvatel, zákazníků, veřejných představitelů, developerů a ekologických organizací. Celkem 39 reakcí bylo pro prodej elektrárny, 28 respondentů s prodejem elektrárny nesouhlasilo, zbytek byl zařazen do kategorie neutrální. Výkonný viceprezident společnosti TVA Sherry Quirk uvedl, že všichni volení veřejní zástupci, kteří se k problému vyjádřili, byli pro prodej elektrárny firmě, která by ji dokončila.

Nyní, když rada společnosti TVA označila elektrárnu jako “přebytečný majetek“, bude zařízení nabídnuto v aukci ověřeným zájemcům se stanovenou minimální cenou. Viceprezident společnosti TVA Sherry Quirk uvedl, že nezávislý posudek odhadl cenu lokality na 36,4 milionů dolarů. Pro potenciální koupení elektrárny musí všichni zájemci prokázat svoji finanční způsobilost a předložit plány jak s elektrárnou naložit, a to nehledě na to, jestli plánují bloky dostavit nebo ne. Vítězný uchazeč by měl podle předpokladů pak zaplatit i část nákladů spojených s aukcí. V případě, že vítězná společnost bude chtít elektrárnu dokončit, některé z existujících environmentálních studií – včetně studie o dopadu stavby a provozu elektrárny na životní prostředí – bude nutné aktualizovat. Nové environmentální studie bude nutné provést i v případě nejaderného využití lokality.

JE Watts Bar

Generální ředitel TVA Bill Johnson na čtvrtečním veřejném jednání potvrdil, že dosažení první kritičnosti na prvním bloku JE Watts Bar se očekává ke konci aktuálního měsíce. Plného výkonu by blok měl dle jeho slov dosáhnout v červnu, komerční provoz by pak mohl být zahájen už na konci léta. Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar s tlakovodním reaktorem o výkonu 1165 MWe byla po dvaadvacetileté pauze obnovena v roce 2007. „Na bloku nyní probíhají různé testy, aby bylo ověřeno, že všechny systémy elektrárny byly řádně navrženy a postaveny,“ podotknul Johnson. Přivedení bloku na plný výkon pak popsal jako „komplexní a časově velmi náročný proces“.

Přestože společnost TVA neočekává, že by po dokončení jaderné elektrárny Watts Bar potřebovala stavět další velký energetický zdroj, Johnson uvedl, že firma stále zvažuje budoucí možnosti nových jaderných bloků. „V současné době přemýšlíme nad možností malých modulárních reaktorů jako o dlouhodobém zdroji, který by byl velmi vhodný pro společnost TVA a její zákazníky.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..