Skupina ČEZ zvýší zásoby paliva pro obě své české jaderné elektrárny. Jako důvod uvedla energetickou bezpečnost země. Jaderná elektrárna Temelín má nyní zásoby pro dvouletý provoz prvního bloku. V letošním roce chce rozšířit palivovou rezervu i pro blok druhý. Dukovanské elektrárny by po navýšení měly zásoby paliva vydržet na tři roky. Cena paliva se pohybuje v řádech miliard korun. Tyto informace vyplývají z údajů, které poskytli dne 9. května ČTK mluvčí obou elektráren.

MG_03961
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Ředitel JE Temelín, která je ve vlastnictví skupiny ČEZ, Bohdan Zronek dne 9. května prohlásil: „Navazujeme na aktualizovanou Státní energetickou koncepci, kde je jedním z požadavků navýšení zásob jaderného paliva. Tím v podstatě posilujeme i energetickou bezpečnost České republiky.“

Jeden temelínský reaktor obsahuje 163 palivových souborů. Každý tento soubor měří přes 4,5 metru a váží přibližně 750 kilogramů. Celkem se v reaktoru nachází kolem 86 tun paliva. V aktivní zóně zůstává palivo obvykle po dobu čtyř let. Každý rok se vyměňuje čtvrtina paliva.

V Jaderné elektrárně Dukovany jsou provozovány čtyři bloky. Energetici v každém z nich během roku vyměňují pětinu paliva za čerstvé.

Mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták uvedl, že JE Temelín každoročně objednává 80 palivových souborů. Stejný počet bude nově držet jako trvalou rezervu a bude tak mít k dispozici palivo na dva roky provozu. Sviták sdělil: „Veškeré palivo bude umístěno ve skladu čerstvého paliva v areálu elektrárny. Jeho dosavadní kapacita je dostatečná, prostory není potřeba jakkoli upravovat.“ Investice do zásob v obou elektrárnách se bude pohybovat v řádu miliard korun.

Nové palivo, které vytvoří rezervu, dodá současný dodavatel paliva, ruská společnost TVEL, která patří do struktury ruského Rosatomu. Ta nyní dodává palivo pro obě české jaderné elektrárny stejně jako pro všechny výzkumné reaktory.

Skupina ČEZ chce mít pro JE Temelín na výběr dva dodavatele. V únoru vyjednala skupina s firmou Westinghouse testování paliva. V případě, že americký výrobce získá licence, mělo by být šest jeho palivových souborů zavezeno v roce 2018. Ředitel Zronek prohlásil: „Smlouva s Westinghouse není výběrem dodavatele paliva, ale dohodou o vývoji a následném testování několika palivových souborů. Chceme mít dva dodavatele s příslušnou licencí, což je pro nás zajímavé z bezpečnostního i obchodního hlediska.“

V JE Temelín už také probíhají přípravy na výměnu paliva. V dubnu dorazilo do areálu jihočeské elektrárny 62 palivových souborů. Polovina z nich bude zavezena do reaktoru na přelomu června a července – během odstávky druhého výrobního bloku. Zbytek paliva je určen pro první blok – ten má naplánovanou odstávku od 5. srpna. Přepravu paliva doprovázejí zvýšená bezpečnostní opatření. Například byly utajovány termíny přepravy i konkrétní trasa.

JE Temelín zahájila výrobu elektřiny v prosinci roku 2000. V současné době je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Svou produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V minulém roce vyrobila 14,23 TWh elektrické energie.

Dukovanská elektrárna pokrývá při plném provozu také přibližně 20 % spotřeby elektřiny v ČR. V loňském roce však její výroba elektřiny poklesla o 18 %, a to v důsledku neplánovaných odstávek, které způsobily opakované kontroly svarů. Elektrárna tak vyrobila jen 12,6 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..