Z nového ruského kosmodromu Vostočnyj minulý týden úspěšně odstartovala první nosná raketa Sojuz 2.1a. Podnik GSPI, který patří do vědecko-výzkumné divize ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom, dodal pro tento kosmodrom zázemí pro správu a analýzu geodetických dat a pro kalibraci měřicích přístrojů. Cílem těchto zařízení je zajistit správný start nosných raket pro dopravu družic a jiných nákladů na oběžnou dráhu Země.

foto č. 2
Zážeh motorů nosné rakety Sojuz 2.1a těsně před startem.

Systém astronomicko-geodetického zabezpečení kosmodromu Vostočnyj se skládá ze tří oddílů. První oddíl je geodetický a tvoří jej velké množství standardních geodetických a navigačních přístrojů, které umožňují určit souřadnice požadovaných objektů, azimuty zadaných směrů, odchylku tížnice a přesnou hodnotu gravitačního zrychlení v místě kosmodromu. Pro zjednodušení výpočtů bývá Země často považována za tzv. referenční elipsoid, který se liší od skutečného tvaru, geoidu, tím, že například nezahrnuje různorodost složení zemské kůry ani členitost jejího povrchu (nízko položená dna oceánů, vysoko položené hřbety hor). Z důvodu požadování velmi vysoké přesnosti výpočtů ve vesmírném programu je potřeba určovat pro konkrétní místo na Zeměkouli hodnotu a směr působení tíhového zrychlení (tzv. odchylka tížnice).

Druhý oddíl představuje metrologická laboratoř pro kalibraci gyroskopů a dalších přístrojů patřících do prvního oddílu. Její součástí je také speciální přístroj k měření úhlů s velmi vysokou přesností. Zařízení této laboratoře jsou certifikována pro všechny typy geodetických měření: vzdálenosti, výšky, úhly a azimuty. Všechny přístroje byly vyvinuty a vyrobeny v oddělení firmy GSPI pro optiku a jemnou mechaniku.

Třetí oddíl je kartografický a spravuje databázi nezbytných topograficko-geodetických dat v digitální podobě a mapy v různých měřítkách. Zařízení tohoto oddílu byly vyvinuty subdodavatelem společnosti GSPI podle jejího technického zadání.

Pracovníci společnosti GSPI a subdodavatelských firem připravili astronomicko-geodetická data, která byla použita jako vstup při výpočtech nutných k vzletu nosné rakety na oběžnou dráhu.

 

Pro informaci:

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..