Ruská státní jaderná korporace Rosatom doufá, že v případě rozpadnutí plánů francouzské společnosti EDF na výstavbu dvou tlakovodních reaktorů EPR v britské lokalitě Hinkley Point C dostane možnost proniknout na britský trh.

ed001_oblique_aerial_view_1.70_mfinal_rgb
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

Hlubší obavy ohledně budoucnosti projektu jaderné elektrárny nacházející se v Somersetu vzneslo prohlášení francouzské ministryně energetiky Ségolène Royal, ve kterém varovala před kolosálními náklady. Společnost EDF již připustila, že nakonec by elektrárna mohla stát 18–21 miliard liber.

Moskevské zdroje nedávno uvedly, že mezi ruskou státní korporací Rosatom a britským úřadem Nuclear Decommissioning Authority (NDA) nedávno proběhly diskuze, a to i přes chladné politické vztahy mezi Moskvou a Londýnem kvůli ukrajinské krizi.

Tyto diskuze byly zaměřeny především na otázku, zda by Rusko mohlo Británii pomoci s odstraněním jaderného paliva ze starých reaktorů, avšak zdroje tvrdí, že Rosatom přemýšlí i o možnostech obnovit dřívější plány na postavení vlastních reaktorů ve Spojeném království.

„Rosatom má stále zájem o vstup na britský jaderný energetický trh,“ uvádí vysoce postavený zdroj z ruského jaderného průmyslu, který zároveň tvrdí, že zástupci Rosatomu udržují stálý kontakt s britským Ministerstvem energetiky a klimatických změn.

„V případě, že se nakonec Francouzi rozhodnout upustit od svých plánů, existuje zde malá šance, že by se Rosatom spojil s francouzskou nebo britskou společností, jako je například Rolls-Royce, a nabídl Británii reaktor ruského designu,“ podotkl zdroj.

„Firma EDF tlačí na britskou vládu, aby zvážila portfolio několika jaderných designů, a to nejen od Arevy/EDF ale i od čínské strany. Takže vyvstává otázka proč nezvážit možnost nasazení i ruských reaktorů? Z technického hlediska je to uskutečnitelné,“ dodal.

Rusové uznávají, že sankce a další politické problémy velmi ztěžují uskutečnění takového plánu, zároveň však poukázali na to, že Rosatom stále dodává uran pro britské a americké jaderné elektrárny.

Britský úřad NDA potvrdil, že proběhlo několik jednání se zástupci Rosatomu. „Můžeme potvrdit, že jsme se s nimi setkali. Avšak náš úřad je uznávanou světovou autoritou a setkáváme se s mnoha organizacemi,“ uvedl mluvčí úřadu NDA.

Také Ministerstvo energetiky potvrdilo, že se se zástupci Rosatomu sešlo, avšak ihned vyvrátilo jakoukoliv možnost, že by byl Rosatom pozván do jakéhokoliv projektu výstavby jaderné elektrárny. Mluvčí ministerstva uvedl: „V současné době neexistují žádné plány, podle kterých by Rusko postavilo ve velké Británii jadernou elektrárnu.“

Rusové se chlubí, že v současné době jako jediní již spouští jaderný blok spadající do třetí generace, a tak by měli být schopni se svým reaktorovým designem VVER-1200 rychle projít britským přezkumným procesem Generic design assessment (GDA) .

A nejsou to jenom Rusové, kteří doufají, že budou prosperovat z případného zrušení plánů společnosti EDF na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Čínská společnost China General Nuclear Power Corporation (CGN), která je v projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C finančním partnerem firmy EDF, rovněž zvažuje své možnosti pro případ, že existující plány zkolabují.

Čínská státní společnost nedávno popřela tvrzení, že by projekt jaderné elektrárny v Somersetu v případě odstoupení společnosti EDF převzala. Společnost ale už plánuje projít se svými reaktory Hualong One britským přezkumným procesem GDA a realizovat výstavbu těchto jaderných reaktorů v lokalitě Bradwell v Essexu.

Čína chce Velkou Británii použít jako výkladní skříň pro své reaktory Hualong One. Firma CGN se tak dohodla se společností EDF na spolupráci při projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C výměnou za to, že poté bude moci pokročit s nasazením své vlastní reaktorové technologie v lokalitě Bradwell.

Společnost CGN měla v úmyslu předložit reaktorový designu k přezkumu GDA v létě letošního roku, po učinění konečného investičního rozhodnutí ohledně jaderné elektrárny Hinkley Point C. Francouzi ale uprostřed změti obav ohledně ceny projektu a špatné finanční situaci společnosti odložili konečné rozhodnutí o projektu na září letošního roku.

Firma CGN uvedla, že je stále odhodlána pokračovat ve spolupráci se společností EDF na projektu JE Hinkley Point C, avšak čínští jaderní odborníci, kteří jsou v kontaktu se společností CGN, uvedli, že firma nyní zvažuje, zda by neměla rychleji pokročit s realizací jaderné elektrárny Bradwell v případě, že EDF skutečně od projektu Hinkley Point C odstoupí.

Obavy o projekt elektrárny pak dostaly velkou váhu, když se o elektrárně zmínila i britská královna v rozhovoru pro deník Financial Times. „ Nejsem si jistá, zda bychom měli v projektu pokračovat. Finanční náklady spojené s jeho realizací jsou opravdu kolosální,“ prohlásila.

Další obavy o projekt přidali i akcionáři EDF, kteří na výroční valné hromadě pranýřovali vedení společnosti. Úvěrová agentura Moody následně snížila rating společnosti.

John Sauven, výkonný ředitel organizace Greenpeace, uvedl, že snížení ratingu EDF je jen jednou z dlouhé řady „červených vlajek s velkým varováním“, které britská vláda obdržela ohledně projektu Hinkley Point C. Následně pak dodal: „Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C se nesmí stát příliš velkým na to, aby padl, neboť politická ega jsou pak příliš velká na to, aby z něj v případě potřeby vycouvala.“

Zdroj: The Guardian

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..