Sestava integrované hlavy reaktoru byla nainstalována na vrchol tlakové nádoby reaktoru AP1000 v prvním bloku jaderné elektrárny Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Mezitím byly dokončeny hydraulické testy primárního okruhu prvního bloku jaderné elektrárny San-men (piniyn: Sanmen), který má být prvním blokem s reaktorem AP1000 od společnosti Westinghouse, jenž bude uveden do provozu.

Haiyang 1 RPV lid - 460 (SNPTC)
Sestava integrované hlavy reaktoru AP1000 (zdroj: World Nuclear News)

Sestava integrované hlavy spojuje několik oddělených částí do jediné sestavy a má za cíl umožnit rychlé odstranění hlavy reaktorové nádoby během odstávky k doplnění paliva. Zahrnuje zvedací plošinu, seismické podpěry pro řídící mechanismus regulačních tyčí, podporu odsávacího potrubí hlavy reaktoru, napájecí kabely, kabely a vodiče pro přístrojové vybavení aktivní zóny, příslušenství kabeláže a sestavu chladícího věnce. Sestava integrované hlavy reaktoru je namontována přímo na hlavu reaktorové nádoby, což pomáhá ušetřit čas, personální zdroje a zaměstnanci jsou při práci spojené s odstraněním a opětovným umístěním hlavy během doplňování paliva méně vystaveni radiaci.

Sestava integrované hlavy, která váží 215 tun, pro první blok JE Chaj-jang byla nainstalována na reaktorovou nádobu dne 25. května, oznámil stavitel elektrárny společnost State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC).

V září roku 2007 společnost Westinghouse a její partneři skupina Shaw Group obdržely povolení k výstavbě čtyř bloků s reaktory AP1000 v Číně: dva v JE San-men v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) a další dva v JE Chaj-jang v provincii Šan-tung.

První blok jaderné elektrárny San-men má být podle očekávání prvním reaktorem s designem AP1000, který vstoupí do provozu – v září tohoto roku, zatímco první blok Chaj-jang má být podle plánů spuštěn na konci roku. Testy kontejnmentu již úspěšně proběhly na obou blocích. Všechny čtyři čínské reaktory AP1000 mají být podle plánů do provozu uvedeny do konce roku 2017.

Další čtyři reaktory AP1000 se také staví ve Spojených státech amerických – dva v JE Vogtle a dva v JE Summer – zatímco další tři reaktory AP1000 jsou navrhovány pro lokalitu Moorside ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..