Energetické firmy GEN energija a HEP, jež jsou ve státním vlastnictví Slovinska a Chorvatska a spravují slovinskou jadernou elektrárnu Krško, se rozhodly, že prodlouží o 20 let provoz této elektrárny, tj. do roku 2043, uvedl provozovatel elektrárny společnost Nuklearna Elektrarna Krško (NEK). Elektřina vyrobená v JE Krško, ve které pracuje tlakovodní reaktor od společnosti Westighouse s instalovaným výkonem 696 MWe, se rovnoměrně dělí mezi Slovinsko a Chorvatsko. Elektrárna zahájila svůj provoz v roce 1983, přičemž podle původních plánů měla být provozována do roku 2023. V současné době pokrývá přibližně 25 % slovinské a 20 % chorvatské spotřeby elektrické energie.

krsko
JE Krško (zdroj: icjt.org)

Mluvčí společnosti NEK Ida Novak Jerele uvedla: „Provoz JE Krško byl prodloužen za předpokladu, že elektrárna podstoupí bezpečnostní kontrolu každých 10 let – nejbližší v letech 2023 a 2033.“ Dále mluvčí dodala, že další plánovaná odstávka reaktoru je naplánována na 1. říjen letošního roku. Podle plánu by měla trvat jeden měsíc. Pravidelné odstávky na jaderné elektrárně Krško probíhají vždy jednou za 18 měsíců.

Společné dohody ohledně dvacetiletého prodloužení provozu bylo dosaženo minulý rok na desátém setkání mezivládní komise, která upravuje status a jiné právní záležitosti týkající se investic, využívání a odstavení JE Krško. Komise se setkala v lokalitě elektrárny dne 5. května, kde přijala zprávu správní rady elektrárny a zjistila, že od posledního zasedání komise, které se konalo před pěti lety, jaderná elektrárna Krško „dosáhla velmi dobrých provozních, bezpečnostních, ekonomických i investičních výsledků“.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..