Ruská společnost Atomstrojexport (ASE) doufá, že brzy začne s návrhářskými a přípravnými pracemi pro jadernou elektrárnu Búšehr II, řekl novinářům zdroj z Rosatomu. Kontrakt na výstavbu jaderné elektrárny Búšehr II byl mezi společností ASE a iránskou firmou Nuclear Power Production and Development Company of Iran (NPPD) podepsán v listopadu roku 2014. Podle původních plánů měly přípravné práce na staveništi začít v březnu letošního roku, avšak v dubnu Írán uvedl, že výstavba je z technických důvodů opožděna. „Íránský zákazník by měl nyní definovat seismické parametry lokality a následně může společnost ASE začít s návrhářskými a přípravnými pracemi,“ uvedl zdroj z Rosatomu. Zdroj rovněž upřesnil, že oba nové bloky budou stavěny z íránských fondů.

MBB45d2a8_profimedia_0102403078
JE Búšehr (zdroj: idnes.cz)

Mezitím na prvním bloku jaderné elektrárny Búšehr proběhlo formální uvedení do komerčního provozu. Výstavba tohoto bloku začala už v roce 1974, přičemž tehdy měly stavbu na starost německé společnosti Siemens a KWU. Projekt v roce 1998 převzala ruská společnost ASE a v květnu roku 2011 byl reaktor přiveden na minimální kontrolovatelný výkon. V srpnu roku 2012 dosáhl blok poprvé plného výkonu.

V září roku 2013 byl společností NPPD podepsán předběžný přejímací záznam a elektrárna vstoupila do dvouletého zkušebního provozu, uvedl Rosatom. V srpnu roku 2015 pak byl podepsán finální přejímací záznam. „Dne 20. dubna letošního roku byla společnosti NPPD udělena provozní licence pro první blok jaderné elektrárny Búšehr a finální přejímací záznam tak vstoupil v platnost,“ uvedl zdroj z Rosatomu s tím, že Rusko bude i nadále Íránu poskytovat pomoc při provozu a údržbě bloku. Rusko bude Íránu rovněž dodávat jaderné palivo pro reaktor.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..