Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany se protáhne, a to kvůli opravám. Blok je odstaven od 5. února, podle harmonogramu měl začít dodávat elektřinu do sítě minulý pátek. Nejprve byla energetiky opravena netěsnost na armatuře. V neděli však byla nalezena další závada – na skříních pojišťovacích ventilů. Mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk sdělil dne 9. května ČTK, že termín ukončení odstávky zatím nebyl stanoven. V dukovanské elektrárně nyní vyrábějí elektřinu pouze dva ze čtyř jaderných bloků.

04-dukovany
JE Dukovany (zdroj: www.cez.cz)

Podle prvních odhadů se odstávka tohoto bloku v důsledku oprav protáhne v řádu dní. Termín znovuspuštění bloku energetici upřesní, jakmile zjistí konkrétní příčinu problému. Mluvčí uvedl, že závada není závažná. Dodal: „Nicméně je potřeba odtlakovat celý systém, takže to bude mít dopad do délky odstávky.“

V dukovanské elektrárně zároveň probíhá odstávka třetího výrobního bloku, který byl odstaven 22. dubna. Podle předběžného plánu by měla tato odstávka skončit 10. července.

Odstávka čtvrtého bloku JE Dukovany probíhá delší dobu, neboť v něm odborníci – mimo výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé a kontrol i úprav zařízení – kontrolovali svary. Jeho znovuspuštění se nejprve protáhlo, neboť bylo třeba opravit netěsnost na armatuře v sekundárním okruhu, jež byla zjištěna při tlakových zkouškách. V neděli byl na tomto bloku zahájen proces minimálního kontrolovaného výkonu. Energetici před zjištěním závady na skříních pojišťovacích ventilů očekávali, že blok začne dodávat elektřinu během včerejšího dne.

V dokumentaci JE Dukovany byly nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů, z tohoto důvodu probíhají od minulého roku jejich kontroly. Tyto kontroly svarů v loňském roce zapříčinily zastavení tří místních bloků. V období od 19. září do 28. prosince tak dodával elektřinu do sítě pouze čtvrtý výrobní blok.

Mimořádné odstávky vloni připravily skupinu ČEZ o 2,5 miliardy korun. Koncem minulého měsíce skupina oznámila, že odvolala z funkcí některé pracovníky, kteří byli odpovědní za problémy svarů v elektrárně. Ostatním odpovědným zaměstnancům významně snížila mzdu. Miloš Štěpanovský, ředitel dukovanské elektrárny, ve své funkci zůstal.

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2 040 MWe. Svou produkcí elektrárna pokrývá asi 20 % české spotřeby. V minulém roce však její roční výroba elektřiny kvůli neplánovaným odstávkám poklesla o 18 % na 12,6 TWh.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..