Na druhém bloku jaderné elektrárny Čchang-ťiang (pinyin: Changjiang), který je ve výstavbě v čínské jižní ostrovní provincii Chaj-nan (pinyin: Hainan), probíhá zakládání paliva. Reaktor má podle očekávání zahájit provoz později v tomto roce.

Changjiang 2 fuel loading - 460 (CNNC)
Reaktor druhého bloku JE Čchang-ťiang (zdroj: World Nuclear News)

První palivový článek byl vložen do aktivní zóny druhého bloku JE Čchang-ťiang dne 10. května, oznámila následující den společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Tento milník znamená, že blok „oficiálně vstoupil do fáze uvádění do provozu“, uvedla společnost.

Celkem 121 palivových článků bude v průběhu nadcházejících dní založeno do tlakovodního reaktoru typu CNP-600 s instalovaným výkonem 650 MWe.

První povolení pro výstavbu JE Čchang-ťiang bylo uděleno čínskou komisí National Developmental and Reform Commission v červenci roku 2008. Přípravné práce v lokalitě budoucí elektrárny začaly v prosinci 2008. Výstavba prvního bloku byla oficiálně zahájena odlitím prvního betonu dne 25. dubna 2010, zatímco pro druhý blok byl první beton odlit dne 21. listopadu téhož roku. První blok JE Čchang-ťiang dosáhl první kritičnosti dne 12. října 2015 a vstoupil do komerčního provozu v prosinci téhož roku. Druhý blok má spuštění naplánováno později v tomto roce.

Jaderná elektrárna, která se nachází poblíž města Choj Mej Tchung (pinyin: Hoi Mei Tong) v čínské provincii Chaj-nan, je stavěna konsorciem společností CNNC a China Huaneng Group, přičemž společnost CNNC vlastní v projektu 51% podíl. Elektrárna bude po dokončení obsahovat celkem čtyři výrobní bloky. Do třetího a čtvrtého bloku budou instalovány buď reaktory typu CNP-650 nebo ACP-600. Stavba obou těchto bloků má podle plánu začít v roce 2018.

Společnost CNNC uvedla, že první dva bloky jaderné elektrárny Čchang-ťiang budou společně pokrývat téměř jednu třetinu elektřiny, kterou spotřebuje ostrovní provincie Chaj-nan. Využíváním jaderné energie namísto uhlí nové bloky zabrání vyprodukování kolem 7,8 milionů tun emisí oxidu uhlíku, tvrdí společnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..