Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) má v plánu oslovit celkem devět firem, jež by mohly uskutečnit dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Potenciální dodavatelé jsou z Evropy, Ameriky i Asie, uvedl dne 6. května server Ekonomický deník. Ministerstvo už odeslalo materiál do meziresortního řízení na základě podkladů, jež v měsíci březnu na svém prvním zasedání schválil Stálý výbor pro jadernou energetiku. Následně ho projedná vláda.

crop-342739-p201209100420601
Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: tyden.cz)

Server uvádí, že jsou ve hře tyto podniky: francouzská Areva, ruský Rosatom, americký Westinghouse, japonský koncern Mitsubishi, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea, korejská společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a čínské firmy China General Nuclear Power Corporation (CGN), State Nuclear Power Technology Company (SNPTC) a China National Nuclear Corporation (CNNC).

Pokud bude návrh vládou schválen, stát zašle vybraným firmám žádost o informace, které jsou potřebné pro rozhodnutí o další dostavbě českých jaderných elektráren.

V červnu loňského roku schválila vláda Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Tento plán počítá se stavbou jednoho výrobního bloku v JE Dukovany a jednoho bloku v JE Temelín – s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále však zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. S odpovědí na právě tuto otázku by měl mimo jiné pomoci nově vzniklý výbor pro jadernou energetiku.

Energetická skupina ČEZ zrušila v dubnu roku 2014 tendr na dostavbu dvou dalších bloků v JE Temelín. Jako důvod uvedla skupina fakt, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Původní plány očekávaly dokončení výstavby nových bloků v roce 2025. Náklady byly odhadovány na 200 až 300 miliard korun.

Do soutěže se nejdříve přihlásili tři zájemci – americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva. V roce 2012 byla podána nabídka na dostavbu JE Temelín podnikem Westinghouse, firmou Areva a rusko-českým Konsorciem MIR.1200, jež bylo tvořeno firmami: Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Společnost Areva byla z tendru vyřazena ještě předtím, než byl zrušen.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..