Společnost AEM-Technology dokončila montáž reaktorové nádoby VVER-1200 pro druhý blok Běloruské jaderné elektrárny nacházející se ve městě Ostrovets, v oblasti Grodno. Ruská společnost AEM-Technology se sídlem ve Volgodonsku je součástí podniku Atomenergomaš a zároveň dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Assembled RPV for Ostrovets 2 - 460 (Rosatom)
Reaktorová nádoba VVER-1200 (zdroj: World Nuclear News)

Aktuálně probíhají přípravy pro konečné svaření vrchní a spodní poloviny nádoby, uvedla společnost AEM-Technology dne 26. května. Provedení obvodového sváru, který spojuje obě poloviny, potrvá deset dní 10 dní. Při svařování bude celá nádoba ohřáta na více než 200 °C. Nádoba poté podstoupí tepelné zátěžové testy, oznámila společnost. Práce na výrobě vnitřního vybavení reaktoru jsou již v plném proudu, dodala společnost.

V lednu společnost AEM-Technology oznámila, že dokončila svařování dolní poloviny nádoby druhého bloku. Vrchní polovina byla dokončena v prosinci loňského roku.

V březnu společnost AEM-Technology sdělila, že dokončila montáž vnitřního vybavení reaktoru prvního bloku elektrárny. Vnitřní vybavení, skládající se z přibližně 300 dílů, bude dodáno na staveniště v lokalitě Ostrovets později v tomto roce, zatímco samotná reaktorová nádoba byla na místo dodána již v říjnu roku minulého.

Reaktorová nádoba je vertikální válcové těleso s eliptickou základnou, ve které je umístěna aktivní zóna a další vnitřní komponenty. Horní část reaktoru je hermeticky uzavřena víkem s řídícími mechanismy a monitorovacími a ochrannými systémy.

Spuštění prvního bloku JE Ostrovets je naplánováno na listopad roku 2018. Druhý blok má být do provozu uveden v červenci roku 2020. Oba bloky budou do sítě dodávat výkon 2 340 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..