Belgie by měla přehodnotit odchod od jaderné energetiky, doporučila Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency – IEA) v návaznosti na přezkum belgické energetické politiky. Belgie by měla co nejrychleji přijmout dlouhodobou národní energetickou koncepci v zájmu dekarbonizace energetiky a zajištění bezpečnosti a dostupnosti elektrické energie, uvedla agentura.

Tihange_-_nuclear_power_plant
Jaderná elektrárna Tihange (zdroj: de.wikipedia.org)

Ve své zprávě s názvem Energy Policies of IEA Countries: Belgium 2016 Review agentura EIA napsala, že Belgie by měla vyvinout dlouhodobou a komplexní energetickou koncepci, která by umožnila energetickým firmám zajistit energetickou bezpečnost země, splnit klimatické cíle a zajistit dostupnost elektrické energie v souladu s belgickými mezinárodními závazky s přihlédnutím k energetickým přístupům sousedních zemí. Energetická politika by rovněž měla zajistit stabilní investice do čistých energetických zdrojů.

Agentura IEA podotkla, že belgická politika odchodu od jaderné energetiky do roku 2025 nepomůže žádný z výše uvedených cílů zajistit.

Trvalé odstavení všech sedmi belgických reaktorů má nastat ve velmi krátkém časovém horizontu mezi lety 2022 a 2025. Podle agentury EIA „rychlé odstavování jaderných bloků, které v současné době produkují zhruba polovinu belgické elektřiny, bude extrémně náročné a bude mít významný vliv na dodávky elektřiny, její ceny a na schopnost země dodržovat její dlouhodobé závazky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů.“ Zpráva dále dodává: „Tento krok by rovněž mohl mít dopad na financování regulačních orgánů, jejichž příjmy v současné době pochází převážně z odvodů jaderných zařízení. Negativní následky by se mohly přenést i do financování nakládání s jaderným odpadem a likvidace vyřazených jaderných bloků.

Agentura EIA tak belgické vládě navrhuje: „V zájmu zajištění bezpečnosti dodávek elektrické energie a snížení nákladů na odchod od jaderné energetiky by zdejší vláda měla přehodnotit současné plány na odchod od jaderné energetiky a minimálně směřovat k více postupnému vyřazení jaderných bloků. Nejlepším řešením by bylo nechat současné jaderné bloky fungovat tak dlouho, jak dlouho je bude považovat místní regulační úřad za bezpečné a způsobilé provozu. Agentura EIA tak belgické vládě naléhavě doporučuje, aby se vyhnula současným plánům vyřazení jaderných bloků z provozu.“

Belgická vláda by tak měla pečlivě zvážit, zda jsou současné plány odstavení jaderných bloků „proveditelné a rozumné“. Jestliže tato posouzení dojdou ke stejným závěrům, belgické plány by měly být rychle pozměněny, což by zdejší jaderné energetice objasnilo její dlouhodobou roli v zajišťování stabilních dodávek elektrické energie a zároveň by ji to umožnilo provádět adekvátní plánování dlouhodobých investic s přiměřenou návratností v dlouhodobém provozu.

Při příležitosti vydání této zprávy dne 19. května v Bruselu výkonný ředitel agentury EIA Fatih Birol uvedl: „Naše zprava upozorňuje na nedostatek investicí v belgickém energetickém sektoru. Vládní snahy o mobilizaci investic by měly zahrnovat i změny v energetickém trhu, který by měl zajišťovat životaschopný obchodní model pro energetické investice. V zájmu zabránění nedostatku výrobních kapacit ve střednědobém horizontu by Belgie měla zvážit udržení současných jaderných bloků v provozu tak dlouho, jak je zdejší regulační úřad bude považovat za bezpečné.“

Nakonec dodal: „Je nanejvýš důležité, aby belgická jaderná politika byla konzistentní s cíli v oblasti energetické bezpečnosti a ochraně klimatu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..