Společnost Tennessee Valley Authority očekává, že tento měsíc podá žádost o povolení k výstavbě prvního malého modulárního reaktoru.

8d7b4f6c02785c412171011c126f2ccd
Řez elektrárnou s malými modulárními reaktory mPower (zdroj: www.examiner.com)

Zpráva MIT Technology Review uvádí, že Spojené státy americké by mohly být blíže k realizaci nového typu jaderné elektrárny s malým modulárním reaktorem (small nuclear reactor – SMR). Očekává se, že tento měsíc společnost Tennessee Valley Authority (TVA) podá žádost o povolení výstavby malého modulárního reaktoru v lokalitě Clinch River. Do lokality Clinch River společnost TVA už v minulosti investovala miliardu dolarů. V sedmdesátých letech zde chtěla postavit množivý reaktor. V roce 1983 bylo ale od projektu upuštěno.

Podle institutu Nuclear Energy Institute spolupracuje společnost TVA od roku 2011 s podnikem Babcock and Wilcox, který vyvíjí lehkovodní reaktory. Malý modulární reaktor, který společnost Babcock and Wilcox vyvíjí, se nazývá mPower. Jedná se o 180MWe reaktor, který ke chlazení využívá základních fyzikálních principů jako je gravitace, proudění a vedení. Výkon je mnohem menší než u tradičních reaktorů: u malých modulárních reaktorů se pohybuje od 50 MWe do 300 MWe. Slovo modulární u těchto reaktorů znamená, že jsou vyrobeny ve formě celých modulů v továrnách a pak se doopravují na místo určení, kde mají být instalovány.

Očekává se, že tyto menší reaktory budou bezpečnější, flexibilnější a výrazně levnější. Ale ne všichni souhlasí. Svaz vědců Union of Concerned Scientists ve zprávě z roku 2013 konstatoval, že bezpečnostní prvky – jako podzemní umístění – nejsou tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, a tyto reaktory nemusejí nutně produkovat levnější energii než velké energetické reaktory, a to navzdory jejich nižší pořizovací ceně. Sandra Kurtz, prezidentka ligy Blue Ridge Environmental Defense League, zopakovala tyto názory v novinovém článku, který vyšel v deníku Times Free Press. Zde uvedla, že „malé modulární reaktory nejsou tím řešením, kterým si jaderný průmysl přál, aby byly.“

Americké Ministerstvo energetiky (Department of Energy) v současné době pokračuje v práci s řadou společností, které reaktory SMR vyvíjejí.

Zdroj: Popular Science

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..