Úterý, 27 října
Shadow

Jihoafrická republika chystá velké investice do jádra

Jihoafrická republika si stanovila za cíl během následujících patnácti let investovat mezi 60 až 70 miliardami amerických dolarů do výstavby flotily nových jaderných elektráren.

koeberg1
V současnosti jediná jaderná elektrárna v Africe – JE Koeberg (zdroj: melkbos.com)

Země doufá v přidání 9 600 MW nových jaderných kapacit do národního energetického mixu s cílem řešit nedostatek elektřiny. To odpovídá výstavbě 6 až 8 nových reaktorů.

Podle vlády Jihoafrické republiky je jednou z několika jaderných společností ucházejících se o jihoafrický kontrakt také korporace Rosatom.

O výstavbě nových jaderných elektráren ruský jaderný orgán rovněž jedná s regulačními úřady v Alžírsku, Egyptě a Maroku.

Aktuálně má Jihoafrická republika dva jaderné energetické reaktory, jenž vyrábí pět procent elektřiny v zemi. První z nich do provozu vstoupil v roce 1984.

Podle Světové jaderné asociace (World Nuclear Association – WNA) spotřeba elektřiny v Jihoafrické republice od roku 1980 prudce stoupá. Země je součástí dohody o spolupráci s názvem Southern African Power Pool (SAPP) s „rozsáhlými propojeními sítí“ s řadou sousedních zemí.

Celkový instalovaný výkon energetických zdrojů v zemích SAPP je 54,7 GWe, z nichž asi 80 % pochází z Jihoafrické republiky, a to především z uhlí a do značné míry pod kontrolou státního podniku Eskom, poznamenala asociace WNA.

Světová jaderná asociace také tvrdí, že podnik Eskom dodává kolem 95 % jihoafrické elektřiny a pokrývá přibližně 45 % energetických požadavků kontinentu.

Tina Joemat-Pettersson uvedla v Parlamentu Jihoafrické republiky, že plánovaná jaderná expanze bude „bez korupce“, kvůli obavám opozičních stran o průběhu výběrového řízení a o dostupnosti projektu.

Zdroj: African Review

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..