Jihoafrická republika si stanovila za cíl během následujících patnácti let investovat mezi 60 až 70 miliardami amerických dolarů do výstavby flotily nových jaderných elektráren.

Země doufá v přidání 9 600 MW nových jaderných kapacit do národního energetického mixu s cílem řešit nedostatek elektřiny. To odpovídá výstavbě 6 až 8 nových reaktorů.
Podle vlády Jihoafrické republiky je jednou z několika jaderných společností ucházejících se o jihoafrický kontrakt také korporace Rosatom.
O výstavbě nových jaderných elektráren ruský jaderný orgán rovněž jedná s regulačními úřady v Alžírsku, Egyptě a Maroku.
Aktuálně má Jihoafrická republika dva jaderné energetické reaktory, jenž vyrábí pět procent elektřiny v zemi. První z nich do provozu vstoupil v roce 1984.
Podle Světové jaderné asociace (World Nuclear Association – WNA) spotřeba elektřiny v Jihoafrické republice od roku 1980 prudce stoupá. Země je součástí dohody o spolupráci s názvem Southern African Power Pool (SAPP) s „rozsáhlými propojeními sítí“ s řadou sousedních zemí.
Celkový instalovaný výkon energetických zdrojů v zemích SAPP je 54,7 GWe, z nichž asi 80 % pochází z Jihoafrické republiky, a to především z uhlí a do značné míry pod kontrolou státního podniku Eskom, poznamenala asociace WNA.
Světová jaderná asociace také tvrdí, že podnik Eskom dodává kolem 95 % jihoafrické elektřiny a pokrývá přibližně 45 % energetických požadavků kontinentu.
Tina Joemat-Pettersson uvedla v Parlamentu Jihoafrické republiky, že plánovaná jaderná expanze bude „bez korupce“, kvůli obavám opozičních stran o průběhu výběrového řízení a o dostupnosti projektu.
Zdroj: African Review