Vrcholové vedení společnosti Omaha Public Power District (OPPD) doporučilo, aby jaderná elektrárna Fort Calhoun, nacházející se ve státě Nebraska, byla z ekonomických důvodů na konci letošního roku uzavřena.

Fort Calhoun at night 460 (OPPD)
JE Fort Calhoun (zdroj: World Nuclear News)

Generální ředitel společnosti OPPD Tim Burke toto doporučení předal dne 12. května představenstvu společnosti. Doporučení bylo založeno na přezkumu divize plánování, která do dokumentu zahrnula současné tržní podmínky, ekonomické faktory i plán americké Agentury pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency – EPA) s názvem Clean Power Plan (CPP) na snížení emisí z amerického energetického sektoru.

„Ekonomická analýza jasně ukázala, že další provoz jaderné elektrárny Fort Calhoun není finančně udržitelný,“ uvedl Burke.

Fort Calhoun je jednobloková jaderná elektrárna s tlakovodním reaktorem o výkonu 478 MWe. Z hlediska instalovaného výkonu se jedná o nejmenší provozovanou jadernou elektrárnu v USA. „Větší a více blokové jaderné elektrárny mohou provozní náklady lépe rozložit do většího vyprodukovaného výkonu,“ uvedla společnost OPPD. Elektrárna je v komerčním provozu od září roku 1973, přičemž provozní licenci má platnou až do srpna roku 2033. Během prodloužené odstávky mezi lety 2011 a 2013 podstoupil blok rozsáhlou modernizaci bezpečnostních a řídicích systémů.

Elektrárna je vlastněna státní společností OPPD, která dodává elektřinu pro více než 356 000 zákazníků v jihovýchodní části státu Nebraska. Od roku 2012 elektrárnu provozuje společnost Exelon. Berke zdůraznil, že doporučení odstavit elektrárnu nijak nereflektuje výsledky provozování elektrárny společností Exelon a jejich zaměstnanců.

Kromě jaderné elektrárny Fort Calhoun se ve státě Nebraska nachází ještě jeden provozovaný jaderný reaktor v jaderné elektrárně Cooper, kterou vlastní společnost Nebraska Public Power District. V elektrárně pracuje varný reaktor o výkonu 768 MWe.

Hlasování představenstva společnosti OPPD o vyřazení jaderné elektrárny Fort Calhoun by mělo přijít na řadu 16. června letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..