Pátek, 30 října
Shadow

Čínská linka pro výrobu paliva do reaktorů AP1000 bude již brzy zprovozněna

Výstavba první čínské výrobní linky pro výrobu paliva pro reaktory AP1000 byla dokončena. Nová výrobní linka má nyní vytvořit dvě sady maketových sestav před zahájením plné výroby.

WIN nozzle_amberg_edited_toned
Palivový soubor reaktoru AP1000 (zdroj: www.westinghousenuclear.com)

Společnost Westinghouse poskytne pro čtyři čínské reaktory AP1000 v lokalitách San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang), které se blíží svému dokončení, několik prvních zavážek jaderného paliva. Nicméně Čína chce být v dodávkách jaderného palivo soběstačná, a tak se bude snažit pokrýt vlastní spotřebu z co největší části.

V dohodě, jejíž hodnota činí 35 milionů dolarů, oznámené v lednu 2011 společnost Westinghouse souhlasila s „návrhem, výrobou a instalací vybavení pro linku na výrobu paliva“ v rámci podniku China North Nuclear Fuel, což je dceřiná společnost firmy China National Nuclear Corporation (CNNC). Čína si dala za cíl dodávat vlastní palivo pro bloky v jaderných elektrárnách San-men a Chaj-jang, stejně jako pro všechny budoucí reaktory AP1000 v zemi.

Výstavba palivové linky pro výrobu paliva do reaktorů AP1000 v továrně nacházející se ve městě Pao-tchou (pinyin: Baotou) ve Vnitřním Mongolsku byla zahájena v březnu roku 2012. Čínský regulační úřad National Nuclear Safety Administration udělil povolení pro dodání uranu do výrobní linky v březnu tohoto roku.

Společnost CNNC uvedla, že nová výrobní linka paliva – která má roční kapacitu až 400 tun – se přesunula z konstrukční fáze do fáze produkční. Před plnou produkcí budou vyrobeny dvě sady maketových palivových článků k ověření výrobního procesu. Výroba každé z nich zabere mezi třemi a čtyřmi týdny, dodala společnost CNNC.

První blok JE San-men nacházející se v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) má být podle očekávání prvním reaktorem AP1000, který započne svůj provoz, a to v září letošního roku; zatímco první blok JE Chaj-jang, jež se staví v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong), má být podle očekávání spuštěn na konci roku. Všechny čtyři čínské reaktory AP1000 mají být podle plánu v provozu do konce roku 2017.

Továrna ve městě Pao-tchou již vyrábí palivo pro tlakovodní reaktory typu Candu moderované a chlazené těžkou vodou, které pracují v JE Čchin-šan III (pinyin: Qinshan).

Dříve v tomto roce továrna Pao-tchou vyrobila prototyp palivového článku pro čínský tlakovodní reaktor CAP1400. V současné době se testuje chování tohoto paliva. V březnu v lokalitě Pao-tchou začala pilotní provoz také výrobní linka na palivově články pro čínskou JE Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) s reaktorem typu HTR-PM – demonstrační projekt vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru (high-temperature gas-cooled reactor – HTGR).

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..