Výstavba první čínské výrobní linky pro výrobu paliva pro reaktory AP1000 byla dokončena. Nová výrobní linka má nyní vytvořit dvě sady maketových sestav před zahájením plné výroby.

WIN nozzle_amberg_edited_toned
Palivový soubor reaktoru AP1000 (zdroj: www.westinghousenuclear.com)

Společnost Westinghouse poskytne pro čtyři čínské reaktory AP1000 v lokalitách San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang), které se blíží svému dokončení, několik prvních zavážek jaderného paliva. Nicméně Čína chce být v dodávkách jaderného palivo soběstačná, a tak se bude snažit pokrýt vlastní spotřebu z co největší části.

V dohodě, jejíž hodnota činí 35 milionů dolarů, oznámené v lednu 2011 společnost Westinghouse souhlasila s „návrhem, výrobou a instalací vybavení pro linku na výrobu paliva“ v rámci podniku China North Nuclear Fuel, což je dceřiná společnost firmy China National Nuclear Corporation (CNNC). Čína si dala za cíl dodávat vlastní palivo pro bloky v jaderných elektrárnách San-men a Chaj-jang, stejně jako pro všechny budoucí reaktory AP1000 v zemi.

Výstavba palivové linky pro výrobu paliva do reaktorů AP1000 v továrně nacházející se ve městě Pao-tchou (pinyin: Baotou) ve Vnitřním Mongolsku byla zahájena v březnu roku 2012. Čínský regulační úřad National Nuclear Safety Administration udělil povolení pro dodání uranu do výrobní linky v březnu tohoto roku.

Společnost CNNC uvedla, že nová výrobní linka paliva – která má roční kapacitu až 400 tun – se přesunula z konstrukční fáze do fáze produkční. Před plnou produkcí budou vyrobeny dvě sady maketových palivových článků k ověření výrobního procesu. Výroba každé z nich zabere mezi třemi a čtyřmi týdny, dodala společnost CNNC.

První blok JE San-men nacházející se v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) má být podle očekávání prvním reaktorem AP1000, který započne svůj provoz, a to v září letošního roku; zatímco první blok JE Chaj-jang, jež se staví v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong), má být podle očekávání spuštěn na konci roku. Všechny čtyři čínské reaktory AP1000 mají být podle plánu v provozu do konce roku 2017.

Továrna ve městě Pao-tchou již vyrábí palivo pro tlakovodní reaktory typu Candu moderované a chlazené těžkou vodou, které pracují v JE Čchin-šan III (pinyin: Qinshan).

Dříve v tomto roce továrna Pao-tchou vyrobila prototyp palivového článku pro čínský tlakovodní reaktor CAP1400. V současné době se testuje chování tohoto paliva. V březnu v lokalitě Pao-tchou začala pilotní provoz také výrobní linka na palivově články pro čínskou JE Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) s reaktorem typu HTR-PM – demonstrační projekt vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru (high-temperature gas-cooled reactor – HTGR).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..