Čína a Súdán podepsaly rámcovou dohodu ohledně výstavby první jaderné elektrárny ve východní Africe.

China-Sudan - May 2016 - 460 (CNNC)
Podpis dohody (zdroj: World Nuclear News)

Dohodu podepsali dne 23. května v súdánském hlavním městě Chartúm předseda společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) Sun Čchin (pinyin: Sun Qin) a Moataz Moussa, súdánský ministr pro vodní zdroje a energetiku. Podepsání rámcové dohody čínskou delegací vedenou Nurem Bekrim, zástupcem ředitele úřadu National Energy Bureau, který spadá pod komisi National Development and Reform Commission, proběhlo během třídenní návštěvy Súdánu.

Mluvčí ministra Mohamed Abdelrahim Jawish podle zpravodajské agentury AFP uvedl: „Dohoda umožní Súdánu postavit v budoucnu jadernou elektrárnu pro mírové účely, tedy pro výrobu elektrické energie. Tato předběžná dohoda byla podepsána v pondělí (23. května) a nyní hovoříme o dalších možnostech, jak v projektu v projektu postupovat.“

Súdán – jeden z hlavních dodavatelů ropy pro Čínu – byl na seznamu priorit pro prodej čínských reaktorů v rámci Strategického akčního plánu pro rozvoj energetiky v letech 2014-2020 (Energy Development Strategic Action Plan 2014-2020) vytvořeném čínskou státní radou.

Súdánské Ministerstvo energetiky a dolů zahájilo program jaderné energetiky v roce 2007 a o tři roky později země začala zvažovat možnosti výstavby jaderné elektrárny. V té době Súdán uvažoval nad jadernou elektrárnou se čtyřmi bloky o výkonu 300-600 MWe, které by měly být do provozu uvedeny do roku 2030.

Súdánská komise Atomic Energy Commission konzultovala zavedení jaderné energetiky také s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

V červenci 2015 oznámil vládní úřad Geological Research Authority, že průzkum nalezišť uranu byl vysokou prioritou a že jakákoli těžba by měla být prováděna ruskými společnostmi.

V rámci memoranda o porozumění, které bylo podepsáno v září loňského roku, společnosti China General Nuclear (CGN) a Kenya Nuclear Electricity Board povedou diskuzi ohledně reaktorové technologie Hualong One od společnosti CGN. Rovněž budou komplexně spolupracovat v oblasti rozvoje jaderné energetiky a budovaní kapacit v sousední Keni. Tato spolupráce bude zahrnovat výzkum a vývoj, výstavbu, provoz, dodávky paliva, jadernou bezpečnost a zabezpečení, nakládání s radioaktivními odpady i likvidaci vyřazených jaderných reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..