Britský think tank urguje místní vládu, aby vyčlenila větší finanční prostředky na rozvoj a výzkum jaderných technologií. Tento výzkum by měl vyprodukovat nejméně tři designy pokročilých jaderných reaktorů (včetně alespoň jednoho malého modulárního reaktoru a reaktoru čtvrté generace), které by byly na počátku dvacátých let připraveny projít regulačním posuzovacím procesem GDA (generic design assessment).

CVRV_march_26c
Malé modulární reaktory od společnosti Westinghouse patří mezi reaktory, o kterých Británie uvažuje (zdroj: www.westinghousenuclear.com)

Zpráva organizace Weinberg Next Nuclear s názvem Nuclear Innovation in the UK poukazuje na hodnotu čisté a bezemisní jaderné energetiky při zvyšování energetické bezpečnosti země a při zmírňování změn klimatu. Studie však zároveň uvádí, že současné reaktorové technologie zatěžuje nutnost velkých počátečních investic, navíc tyto reaktory nejsou dostatečně flexibilní na to, aby mohly poskytovat zálohu přerušovaných dodávek elektřiny ze solárních a větrných elektráren. „Pokročilé reaktorové designy by tyto aspekty mohly účinně řešit a britská vláda by tak měla podpořit vývoj nejen velkých energetických reaktorů, ale i vývoj malých modulárních reaktorů,“ uvádí zpráva.

Poslední zpráva organizace Weinberg Next Nuclear navazuje na studii organizace se jménem Need for Nuclear Innovation, která byla vydána v listopadu roku 2015. Na konci stejného měsíce pak britská vláda oznámila plány na jaderný výzkumný a vývojový program, do kterého plánuje během pěti let investovat až 377 milionů dolarů. V rámci tohoto programu bude provedena i veřejná soutěž na výběr nejlepšího designu malého modulárního reaktoru. První fáze tohoto výběrového řízení s výzvou k počátečnímu projevení zájmu byla spuštěna letos v březnu.

První fáze výběrového řízení má vést k rozvoji plánu na vývoj technologií malých modulárních reaktorů, ve kterém má být určen i základní právní rámec těchto technologií. První fáze soutěže, která bude probíhat až do konce letošního roku, má pak v konečném důsledku posoudit možnosti a potenciál technologií malých modulárních reaktorů pro Velkou Británii. Jednotlivé designy ale v této fázi ještě posuzovány nebudou.

Zpráva organizace Weinberg Next Nuclear uvádí seznam kritérií, podle kterých by britská vláda měla rozhodovat, který design malého modulárního reaktoru v druhé fázi výběrového řízení podpořit a který ne. Hlavní důraz při tvorbě těchto kritérií byl kladen na bezpečnost a nešíření jaderných zbraní. Studie pak uvádí, že mezi dalšími kritérii, podle kterých bude probíhat výběr, by měly být: finanční náklady, možnosti nakládání s jaderným odpadem, předchozí zkušenosti spojené s daným designem, možnosti využití alternativních jaderných paliv, možnost znovupoužití vyhořelého jaderného paliva a plutonia, flexibilita při poskytování záloh za výpadky výroby ze solárních a větrných zdrojů, potenciál k bezemisní výrobě tepla i vodíku a další.

Podle zprávy by se měl alespoň jeden podporovaný reaktorový design řadit do čtvrté generace, přižemž by mohl využívat jaderné palivo vyrobené přepracováním použitých palivových souborů. Studie rovněž naznačuje, že výstavba malých modulárních reaktorů a takzvaných mikroreaktorů (reaktory do výkonu 20 MWe) vyjde v budoucnu levněji než výstavba velkých jaderných energetických bloků.

Zpráva rovněž podporuje navrhované navýšení rozpočtu britského regulačního úřadu Office for Nuclear Regulation (ONR). Podle studie jsou omezené regulační kapacity významnou bariérou pro jaderné inovace ve Velké Británii. Přísný přezkumný proces reaktorových designů regulačního úřadu ONR s názvem generic design assessment (GDA) může zabrat až pět let, avšak úřad má kapacity provádět paralelně pouze dva tyto procesy. V současné době tak úřad hodnotí design reaktorů AP1000 a ABWR (Advanced Boiling Water Reactor – pokročilý varný reaktor) – oba spadají do generace III – a nebude moci zahájit nový proces GDA, dokud nedokončí alespoň jeden z probíhajících.

Nakonec studie navrhuje, aby místní regulační úřad více spolupracoval se zahraničními regulátory s odvoláním na americké a kanadské regulační postupy, kde navrhované designy jsou ještě před zahájením oficiálních regulačních procesů prodiskutovávány s vývojáři. Zpráva volá po trojcestné spolupráci s cílem vytvořit mezinárodní standardy pro bezpečnost pokročilých reaktorů.

Autor studie Stephen Tindale uvedl: „Britský energetický mix musí být založen na diverzitě zdrojů. Zdejší energetická politika tak nemůže být založena na otázce, jestli podporovat solární, větrné nebo jaderné zdroje, neboť všechny tyto druhy výroby elektřiny mají v britském energetickém mixu své místo. Současná technologie jaderných reaktorů je již nyní na velmi vysoké úrovni, která se do budoucna ještě zvýší. Jestliže budou navrhované finanční prostředky ve výši 377 milionů dolarů utraceny rozumně, mohlo by to Velké Británii dopomoci na post světového lídra v oblasti jak malých modulárních reaktorů, tak v oblasti jaderných reaktorů generace IV.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..