Francouzský regulační úřad upozornil svůj britský protějšek na to, že dokumenty ke komponentám použitým v britské jaderné elektrárně Sizewell B vyrobené v továrně Le Creusot společnosti Areva mohou obsahovat nepřesnosti, nepovolené modifikace či chyby.

areva5688g1
Výroba výkovku v továrně Le Creusot Forge (zdroj: enygf2015.org)

Britský regulační úřad Office for Nuclear Regulation (ONR) dne 13. května letošního roku oznámil, že spolupracuje s francouzským regulačním úřadem ASN (Autorité de Sûreté Nucléaire) a se společností EDF na řešení situace ohledně anomálií a nepřesností v dokumentech zaručujících se za kvalitu komponent pro jaderné elektrárny.

Dříve v tomto měsíci francouzský regulační úřad ASN provádějící kontrolní audit v továrně Le Creusot, kterou v roce 2006 koupila společnost Areva, oznámil, že objevil nesrovnalosti v dokumentech ke zhruba čtyřem stům komponent vyrobených od roku 1965. Tyto anomálie zahrnují nepřesnosti, nepovolené modifikace a chyby ve výrobních dokumentech tykajících se výrobních parametrů a výsledků testů. Podle společnosti Areva zhruba 50 z těchto komponent bylo dodáno do francouzských jaderných elektráren.

Úřad ASN následně společnost Areva požádal o co nejrychlejší poskytnutí seznamu společně s posudky následků pro bezpečnost elektráren. Firma Areva na počátku května uvedla, že v počáteční fázi šetření zatím nenarazila na žádná pochybení, která by ohrozila mechanickou integritu dotčených komponent.

Britský regulační úřad ONR uvedl: „Společnost Areva nyní provádí charakterizaci těchto historických nesrovnalostí a posuzuje jejich možné následky. Firma se zavázala k tomu, že do konce tohoto měsíce všechny dotčené zahraniční zákazníky informuje o průběžných výsledcích.“

Britský regulátor ONR následně dodal: „Nyní počkáme na závěry šetření společnosti Areva a následně rozhodneme, zda bude potřeba podniknout nějaká konkrétní opatření.“

Úřad ONR poté uvedl, že věří, že nesrovnalosti v dokumentech se netýkají žádných součástí určených pro dva tlakovodní reaktory EPR budoucí jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Jedinou elektrárnou, ve které se vyskytuje několik málo komponent vyrobených továrnou Le Creusot, je jaderná elektrárna Sizewell B, uvedl úřad. V elektrárně pracuje reaktor o výkonu 1198 MWe, jenž byl do provozu uveden v roce 1995. Tento reaktor je v současné době jediným britským provozovaným tlakovodní reaktorem.

„Elektrárna v současné době podstupuje pravidelnou plánovanou odstávku. Před povolením ke znovuspuštění bloku budeme požadovat nezbytné záruky pro komponenty v reaktoru vyrobené továrnou Le Creusot,“ uvedl úřad ONR.

Továrny Creusot Forge a Creusot Mécanique společnosti Areva se specializují na výrobu velkých výkovků a odlitků především pro jadernou energetiku. Továrna Creusot Forge je jedním z mála zařízení na světě, které zvládne vyrobit velké výkovky „jaderné kvality“ jako jsou parogenerátory, tlakové nádoby reaktorů či části hlavních cirkulačních čerpadel. Továrna Creusot Mécanique pak provádí přesné konečné opracování rozměrných dílů.

V továrně Le Creusot byla v září roku 2006, respektive v lednu roku 2007, vyrobena také horní a spodní hlava reaktoru EPR třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville. V roce 2015 byla v těchto komponentách objevena vyšší koncentrace uhlíku.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..