Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) schválila vznik podniku Nawah Energy Company k provozu a údržbě čtyř bloků jaderné elektrárny Barakah. Samostatná dohoda s americkou komisí Nuclear Regulatory Commission (NRC) umožní Spojeným arabským emirátům přístup k softwarovým nástrojům s cílem pomoci s radiační ochranou a posuzováním různých situací.

barakah_model
Vizualizace JE Barakah (zdroj: nextbigfuture.com)

Představenstvo společnosti Enec dne 17. května pověřilo vedení společnosti, aby pokračovalo s tvorbou provozovatelské společnosti. Podnik Nawah bude plně vlastněnou dceřinou společností firmy Enec.

„Firma Nawah si klade za cíl stát se celosvětově uznávanou jadernou společností v oblasti bezpečného provozu jaderných elektráren,“ uvedla společnost Enec.

Založení podniku Nawah dovolí společnosti Enec, aby se mohla zaměřit na strategické otázky týkající se jaderného energetického programu Spojených arabských emirátů, dodala společnost Enec, se speciálním zaměřením na zajištění dodávek pro projekt JE Barakah a na podporu a rozvoj jaderného průmyslu v zemi. Společnost Enec bude i nadále zastupovat zájmy vlády Abú Zabí v energetickém programu Spojených arabských emirátů.

Spojené arabské emiráty v lokalitě Barakah, která se nachází přibližně 80 km západně od města Ruwais, staví čtyři jihokorejské tlakovodní reaktory typu APR-1400. První blok JE Barakah, jehož výstavba začala v roce 2012, je nyní dokončen z 87 %, s cílovým datem spuštění v roce 2017. Stavba druhého bloku začala v roce 2013 a je aktuálně kompletní ze 68 %, zatímco práce na třetím a čtvrtém bloku započaly v letech 2014, respektive 2015. Všechny čtyři bloky by měli být v provozu do roku 2020.

Podpis dohody regulátorů

Dohoda podepsána regulačním úřadem Spojených emirátů Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) a americkým regulátorem NRC poskytne Emirátům přístup k rodině prostředků radiační ochrany a softwarovým nástrojům pro zlepšení a zajištění bezpečnosti radioaktivních materiálů. Úřad FANR uvedl že, z dohody týkající se spolupráce ve výzkumu bude mít také prospěch vláda Emirátů a místní akademické subjekty.

Podle této dohody úřad FANR a ostatní objekty z Arabských emirátů budou mít přístup k programu Radiation Protection Computer Code Analysis and Maintenance Program (RAMP) – sadě počítačových programů, které umožní analytikům posoudit úniky radiace, které by mohly nastat v případě jaderné nehody nebo stavu nouze, a jejich vliv na obyvatele a životní prostředí.

Generální ředitel úřadu FANR Christer Viktorsson uvedl, že je nezbytné, aby byla země připravena na jakýkoliv incident nebo stav nouze, avšak taková to událost je velmi nepravděpodobná. „Použití nástrojů RAMP umožní agenturám Emirátů používat nejmodernější hodnotící nástroje,“ dodal.

Regulátor FANR oznámil, že tříletá dohoda byla podepsána v březnu tohoto roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..