Koncem roku 2015 83,6 % prací na stavbě Běloruské jaderné elektrárně nacházející se ve městě Ostrovets prováděno běloruskými společnostmi, sdělil dne 19. dubna letošního roku novinářům běloruský vicepremiér Vladimir Semashko. Elektrárna, jež obsahuje dva reaktory VVER-1200 ruského designu, je stavěna s ruskou technologickou a finanční podporou. V současné době se na stavbě podílí 27 běloruských dodavatelů z celkových 32 firem, které na staveniště elektrárny dodávají stavební materiály, včetně výztuží, cementu, písku, štěrku atd. Semashko poznamenal, že Bělorusko po několik desetiletí dodává vybavení pro ruské jaderné elektrárny, předtím dodávalo zařízení pro sovětské jaderné elektrárny, stejně jako pro zámořské projekty.

Ostrovets NPP 460  (Belarus AEC)
Vizualizace Běloruské jaderné elektrárny (zdroj: World Nuclear News)

Běloruské ministerstvo energetiky uvedlo, že v roce 2016 bude na projektu elektrárny podle plánu utraceno přibližně 445 milionů dolarů v rámci smluv s Ruskem. Plánované činnosti budou zahrnovat práce na hlavních budovách i konstrukcích a instalace reaktorové nádoby, parogenerátorů, turbíny a elektrického vybavení na prvním bloku. Do provozu budou uvedeny také ohřívače primárního okruhu, primární zařízení pro vlastní zásobování elektřinou a primární zařízení pro dodávky technické vody do elektrárny. První blok má naplánované uvedení do provozu v listopadu 2018 a druhý blok v červenci 2020.

Jaderná společnost RUP Belorusskaja NPP plánuje předložit soubor dokumentů na podporu žádosti o provozní licenci pro první blok v říjnu 2016. Sergej Drobot, první zástupce vedoucího regulačního úřadu Nuclear and Radiation Safety Department (Gosatomnadzor), uvedl, že expertní přezkoumání dokumentů nebude trvat déle než jeden rok. Úřad Gosatomnadzor  udělil stavební licenci prvnímu bloku v dubnu 2014.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..