Jaderná medicína může být jedním z nejlepších nástrojů při boji proti rakovině. Silvia Jurissonová, výzkumnice na Univerzitě v Missouri, pokračuje na průlomovém vývoji jaderných materiálů a metod používaných při detekci a léčbě rakovinových nádorových onemocnění. Společně s jejím interdisciplinárním týmem nedávno získala v Americe patent na novou metodu, která využívá radioizotopy při detekci, diagnóze a léčbě rakoviny. Nově patentovaná metoda podtrhuje více než třicetiletou výzkumnou práci na metodách, které by mohly být v budoucnosti neocenitelné při boji proti rakovině prostaty, slinivky, prsu, nebo při malobuněčném rakovinném bujení.

image-1403-02
Ilustrační obrázek (zdroj: nuclearfriendsfoundation.com)

„Radioindikátory používané v jaderné medicíně obsahují radioizotopy s extrémně malou koncentrací, které mohou být využity k diagnostice a k léčbě rakoviny,“ uvedla Silvia Jurissonová, profesorka chemie a radiologie na College of Arts and Science a výzkumnice na reaktoru Univerzity v Missouri (MU Research Reactor – MURR). „Tyto materiály mohou představovat prostředky jak dostat léky do různých zákoutí lidského těla, kde se rakovinné buňky často schovávají.“

Jurissonová společně se svým týmem použila tři hlavní komponenty na vytvoření nové metody dopravení peptidů a léků potřebných k diagnóze a léčbě rakoviny v lidském těle. Při svém výzkumu Jurissonová spolu se svým týmem spojila zobrazovací a diagnostický izotop Arsen 72 (eventuálně Arsen 77) se stabilním radioizotopem trithiolem. Trithiol může být následně kombinován s molekulami léčivých nebo diagnostických látek. Jakmile jsou tyto komplexní molekuly injektovány do těla, efektivně vyhledávají rakovinné buňky, se kterými se následně vážou, čímž doručí léčivou látku přímo do nádorů.

„Trithiol si můžeme představit jako “drápy“, na které jsou navázány “prsty“ v podobě izotopů arsenu, peptidů nebo molekul léčebných látek, čímž jsou požadované látky dopraveny přímo k rakovinovým buňkám,“ uvedla Silvia Jurissonová. „Naše laboratoř vypracovala chemické způsoby jak navázat arsenové izotopy na trithiolové molekuly. Dalším krokem bude otestování komplexu peptidů navázaných na arsenové izotopy a trithiol na myších s cílem ověřit si funkčnost této metody doručení léčivých látek v živém organizmu.“

První výsledky tohoto výzkumu jsou velmi slibné. Jestliže budou v několika následujících letech úspěšné i další studie, včetně pokusů na laboratorních myších, začne Univerzita v Missouri na této metodě spolupracovat s lékaři.

Práce týmu profesorky Jurissonové rovněž podtrhuje možnosti univerzitní spolupráce. Při práci s vědci se zaměřením na lékařské, veterinární a reaktorové vědy pomáhá její tým rozvíjet také nové generace mladých vědeckých absolventů. Například Anthony J. DeGraffenreid, jenž nedávno dokončil doktorské studium na Univerzitě v Missouri a který je jedním ze spoluautorů patentu, nyní pracuje jako postgraduální výzkumný asistent v laboratořích Brookhaven National Laboratory, uvedla Jurissonová.

Patent s názvem Radioizotopové-trithiolové komplexy byl vydán dne 8. října 2015. Ve výzkumném týmu působil také náměstek ředitele reaktorové katedry Univerzity v Missouri pro výzkum radiofarmak Alan Ketring nebo Cathy Cutlerová, která donedávna působila jako profesorka na reaktorové katedře rovněž v oblasti výzkumu radiofarmak a která je nyní mimořádnou profesorkou na katedře bioinženýrství Univerzity v Missouri.

Zdroj: Nuclearfriendsfoundation

O autorovi

admin

1 Comment

    Thiolů se využívá též k přenosu nanočástic, aplikace radiofarmak bude rovněž přínosem pro léčbu. Reakce alkoholů s alkalickými kovy bude možné též využít pro transport některých léčivých prvků- / K, Na, proteinů, enzymů a j./

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..