Dění v roce 2015:

 1. června – Čtvrtý výrobní blok byl energetiky neplánovaně odstaven kvůli netěsnosti potrubí, jeho odstávka trvala šest dní.
 1. srpna – Byla zahájena loňská nejdelší plánovaná odstávka prvního bloku, kde bylo třeba provést rozsáhlé kontroly a dokončit investiční akce. Zprovoznění bloků se očekávala dne 26. října. Odstávka souvisela rovněž s žádostí o novou provozní licenci. Časový harmonogram této odstávky byl delší než obvykle, neboť odborníci mimo jiné po osmi letech prověřovali stav tlakové nádoby reaktoru.
 1. září – Vedení elektrárny oznámilo, že dojde k neplánované odstávce dalších dvou bloků, a to kvůli kontrole svarů potrubí. Elektrárna uvedla, že kontrola svarů je nutná, neboť se zjistilo, že některé jejich starší rentgenové snímky nejsou dobře čitelné. Dokumentaci skupina ČEZ prověřovala kvůli žádosti o prodloužení provozu prvního bloku JE Dukovany. Produkce elektřiny v dukovanské elektrárně tak od 19. září, kdy byly odstaveny oba bloky, klesla na čtvrtinu.
 1. října – Skupina ČEZ oznámila, že dne 24. září podala žádost k SÚJB o povolení dalšího provozu pro první blok JE Dukovany.
 1. října – Elektrárna uvedla, že neplánované odstávky druhého a třetího bloku potrvají ještě několik týdnů. Kontrola svarů zapříčinila i delší plánovanou odstávku na bloku prvním.
 1. listopadu – ČEZ sdělil, že podal k policii podnět, aby byly prošetřeny okolnosti provedení nekvalitních kontrol svarů, které prováděla firma Tediko. Podání trestního oznámení kvůli této záležitosti nevyloučila ani předsedkyně SÚJB Dana Drábová.
 1. prosince – Elektrárna oznámila, že neplánované odstávky budou pokračovat i po Novém roce. Skupina ČEZ měla v úmyslu zprovoznit do konce roku nejméně jeden z odstavených bloků. Obnovit provoz se podařilo na třetím bloku, který začal dodávat elektřinu od 28. prosince. U všech tří bloků však potřebné práce nestihly být provedeny do konce prosince.
 1. prosince – ČEZ požádal o přerušení správního řízení pro vydání nového povolení pro provoz prvního bloku JE Dukovany. Svoji žádost zdůvodnil tím, že potřebuje více času na rozšířené kontroly svarů v tomto bloku a na zpracování výsledků do průkazné dokumentace. Zároveň byla skupinou podána i žádost o prodloužení dosavadní licence.
 1. prosince:

Firma Tediko odmítla svoji vinu na odstávkách dukovanské elektrárny.
JE Temelín oznámila, že v její dokumentaci svarů nejsou takové chyby, které by      vedení elektrárny nutily k odstavení jejích bloků. Závěr přinesly několikatýdenní kontroly, které byly energetiky prováděny v elektrárně v návaznosti na situaci v JE Dukovany.

 1. prosince – Předsedkyně SÚJB Dana Drábová potvrdila prodloužení povolení k provozu prvního dukovanského bloku ze strany SÚJB, a to o tři měsíce. ČEZ tak mohl provozovat blok až do konce března 2016, místo do 31. prosince, kdy mělo původně desetileté povolení skončit.

 

Dění v roce 2016:

 1. ledna – Jiří Bezděk, mluvčí JE Dukovany, prohlásil, že roční výroba elektřiny klesla v roce 2015 ve srovnání s předchozím obdobím o 18 % na 12,6 TWh.
 1. února – Jaderná elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny v prvním bloku. V provozu tak již byly tři ze čtyř místních bloků.
 1. února – Skupina ČEZ požádala SÚJB o pokračování v řízení ohledně nového povolení pro provoz prvního bloku JE Dukovany.
 1. března – SÚJB vydal nové povolení k provozování prvního dukovanského bloku, a to na dobu neurčitou.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..