Společnost Tennessee Valley Authority (TVA) uzavřela možnost veřejně komentovat varianty, co by mělo být provedeno s nedokončenou jadernou elektrárnou Bellefonte o rozloze 1600 akrů nedaleko Hollywoodu. V elektrárně se nacházejí dva rozestavěné lehkovodní reaktory od společnosti B&W.

bellefonte_nuclear_power_plant1
JE Bellefonte (zdroj: www.atomic-energy.ru)

Práce na dvou blocích jaderné elektrárny Bellefonte začaly v roce 1974, avšak v roce 1988 byla výstavba pozastavena kvůli ekonomickým studiím, které ukázaly, že by projekt nebyl finančně únosný. Nedávno společnost TVA prohlásila, že i nyní by trvalo dalších nejméně dvacet let, než by mělo smysl toto rozhodnutí přehodnotit.

V roce 1997 společnost TVA zvažovala možnost postavit v areálu velkou plynovou elektrárnu, čímž by využila aspoň část infrastruktury rozestavěné JE Bellefonte. Avšak i tato možnost se nakonec ukázala jako finančně nevýhodná, zvláště z důvodu, že poptávka po elektřině neroste dostatečně na to, aby se taková velká investice vyplatila.

V únoru společnost TVA zahájila proces veřejných komentářů, ve kterém veřejnost a další zúčastněné strany informovala o tom, že zvažuje prodej elektrárny včetně dvou chladicích věží, železniční vlečky, kancelářských budov, skladů, heliportu a výcvikového centra. Firma uvedla, že již byla oslovena k prodeji nebo pronájmu elektrárny jiné společnosti s plány na její dokončení.

Měsíc dlouhý proces veřejných komentářů skončil 18. března, přičemž firma obdržela 79 připomínek od různých zúčastněných stran, včetně asociací Tennessee Valley Public Power Association a Tennessee Electric Cooperative Association, města Hollywood (konkrétně od starosty Bustera Duka) a dalších.

Celkem 39 připomínek z celkového počtu komentářů bylo pro prodej elektrárny, dva komentáře byly zařazeny pod kolonku podmíněně podporující prodej, 28 komentářů bylo pro zachování elektrárny ve vlastnictví společnosti TVA a deset komentářů bylo zařazeno do kategorie jako nejisté.

Některé připomínky by však mohly mít větší váhu než ostatní – minimálně vyprovokovaly větší titulky v novinách. Například guvernér Brantley a kongresman Brooks favorizovali možnost prodeje elektrárny společnosti, která by elektrárnu dostavěla. Guvernér Brantley se vyjádřil tak, že v případném prodeji elektrárny by měly být upřednostněny firmy, které by měly v plánu elektrárnu dokončit.

Také komise Jackson County Commission by preferovala možnost prodeje elektrárny subjektu s plánem jejího dokončení. Stejný názor vyjádřily také město Hollywood, rada Scottsboro Industrial Development Board a asociace Association of Tennessee Valley Governments.

Názor ekologické skupiny Sierra Club se ne příliš překvapivě ubíral zcela opačným směrem. Dvě třetiny připomínek pro zachování elektrárny pod společností TVA podporovaly zapojení lokality do kampaně Beyond Coal Campaign, která je silně proti jakýmkoliv uhelným a jaderným projektům včetně výstavby malých modulárních reaktorů. Ekologická organizace Sierra Club tak podporuje možnost využívat objekt pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: Nuclearstreet

O autorovi

admin

1 Comment

    Jedna z možností by mohla být dostavba jako komunální spalovna odpadů s výrobou elektřiny. Technologie by vyžadovala zajistit dokonalé čistění spalin a dalších druhotných odpadů všetně odpadních vod. Komunální odpad se v současné době asi likviduje jiným způsobem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..