Použitý parogenerátor v druhém bloku francouzské jaderné elektrárny Paluel spadl na podlahu reaktorové budovy. Provozovatel elektrárny, společnost EDF, o incidentu neprodleně informovala místní regulační úřad. Na bloku v současné době probíhá plánovaná odstávka.

Paluel 2 steam generator drop - 250 (ASN)
Vizualizace incidentu (zdroj: World Nuclear News)

Tlakovodní reaktor v druhém bloku jaderné elektrárny Paluel o výkonu 1300 MWe byl odstaven v květnu roku 2015 na svoji třetí inspekci po dalších deseti letech provozu. Po odstavení reaktoru z něj bylo vyjmuto veškeré jaderné palivo a následně bylo uloženo do bazénu pro použité jaderné palivo. V rámci této odstávky probíhají na bloku práce na prodloužení jeho provozu o dalších nejméně 10 let.

Práce na prodloužení provozu bloku zahrnují také výměnu všech čtyř parogenerátorů. Aby mohly být staré parogenerátory odstraněny, musejí být vyzdviženy za pomoci blokového polárního jeřábu a následně otočeny ze své původní vertikální polohy do polohy horizontální, aby mohly být umístěny na speciální vozík. Parogenerátory s délkou 22 metrů a hmotností 465 tun jsou následně z reaktorové budovy vyvezeny přes blokový průchod.

Společnost EDF dne 31. března informovala francouzský regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN), že během operace vyzdvižení jednoho z použitých parogenerátorů se stal incident. Parogenerátor se zrovna nacházel ve vertikální poloze, přičemž jeho spodní část spočívala na ložiskových tělesech vozíku a jeho horní část byla podpírána systémem popruhů připevněných k manipulačnímu nosníků, který je zavěšen na blokovém polárním jeřábu. Horní část parogenerátoru se následně uvolnila a komponenta se převrátila na podlahu reaktorové budovy.

Parogenerátor spočinul částečně na betonové podlaze reaktorové budovy a částečně také na ochranných deskách šachty reaktoru. Některé z těchto desek byly pádem parogenerátoru poškozeny.

Při incidentu byl lehce zraněn jeden z dělníků, uvedla společnost.

Tým inspektorů z regulačního úřadu ASN provedl po incidentu inspekci reaktoru a v současné době připravuje zprávu o svých zjištěních.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..