V sedmi oblastech České republiky zítra pořádají obce a spolky pochody, koncerty a další akce namířené proti výstavbě trvalého úložiště radioaktivních odpadů. Na Klatovsku v lokalitě Březový potok začne program v pravé poledne, kdy budou varovně vyzvánět zvony. Starostové tam mimo jiné připravují společné prohlášení. Den proti úložišti se koná už podruhé současně ve všech lokalitách zvažovaných pro úložiště. Před rokem se těchto akcí v některých oblastech zúčastnily desítky lidí, jinde i stovky obyvatel.

09_komplet_obloha_st.tif
Vizualizace hlubinného úložiště jaderného odpadu (zdroj: ihned.cz)

V hlubinném úložišti by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Jeho výstavbu připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Průzkumné práce plánuje letos zahájit v těchto lokalitách: Čertovka  – na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje; Březový potok – u Horažďovic v Plzeňském kraji; Magdalena – na Táborsku; Čihadlo – na Jindřichohradecku; a na třech místech na Vysočině – Hrádek (Jihlavsko), Horka (Třebíčsko) a Kraví hora. Podle plánů má být úložiště v Česku vybudováno do roku 2065.

Ve dvou oblastech začnou akce sobotního Dne proti úložišti už ráno. Sraz účastníků pochodu v lokalitě Čertovka je naplánován na 08:30 h na nádraží v Blatně. Putování místy, kde by mohlo být vybudováno úložiště, v lokalitě Horka bude zahájeno v 09:00 h – lidé budou vycházet z Budišova, Hodova, Náramče a Rudíkova. Ve zbývajících pěti oblastech bude probíhat odpolední program. Bližší informace jsou uvedeny na webu.

Odpůrci úložiště z jednotlivých lokalit se snaží domoci zrušení rozhodnutí ministra životního prostředí o povolení průzkumu z loňského roku, brání se žalobami, které však nemají odkladný účinek. Dnes Edvard Sequens z Cally – Sdružení pro záchranu prostředí ČTK sdělil, že úložiště bude mít ve zvolené lokalitě dopad na mnoho budoucích generací. Pravidla pro výběr nejvhodnější lokality prý nejsou dobře nastavena. Prohlásil: „Je potřeba to pečlivě řešit – nejenom bezpečnostní aspekty, ale i vyjednávání s lidmi.“

Náklady na první etapu průzkumů ve vytipovaných sedmi lokalitách se odhadují na téměř 200 milionů korun. Mluvčí SÚRAO Ivana Švorová ČTK řekla:  „V současnosti probíhají iniciální terénní pochůzky.“ Geologové však začnou provádět hlavní měření a odběry vzorků v krajině nejdříve koncem léta. Správa úložišť zatím pro tyto práce ještě nezvolila dodavatele. Nyní čeká na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Atomový zákon ukládá státu povinnost zajistit bezpečné uložení radioaktivního odpadu.

V minulém roce se akcí prvního Dne proti úložišti podle statistik pořadatelů zúčastnilo celkem 1 200 lidí. Nejvíce odpůrců úložiště se sešlo v lokalitě Březový potok. Další stovky lidí projevily podporu místním výzvám, které vznikly při této příležitosti.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..