V Jaderné elektrárně Dukovany byl dnes odstaven třetí výrobní blok. Podle předběžného harmonogramu by měla odstávka trvat do 10. července. Energetici vymění v tomto bloku pětinu jaderného paliva za čerstvé, dokončí rozpracované investice a také kontrolu svarů, která byla zahájena již v loňském roce. ČTK sdělil tyto informace dnes mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Do 6. května tak budou v dukovanské elektrárně v provozu dva z celkových čtyř místních bloků.

08-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

V JE Dukovany je nyní mimo provoz čtvrtý blok. Odstaven byl 5. února, výrobu elektřiny v něm skupina ČEZ plánuje obnovit dne 6. května.

Energetici začali snižovat výkon třetího bloku kolem poledne, elektřinu přestal dodávat do sítě během dnešního dne. Během odstávky budou na tomto bloku mimo jiné provedeny práce nutné pro připojení nových chladicích věží s ventilátory. Rovněž zde energetici dokončí kontroly svarů, které započali už v minulém roce. Mluvčí uvedl, že termín ukončení odstávky je zatím stanoven předběžně. Dodal: „Aktuálně stanovený rozsah prováděných prací není konečný.“

Odborníci od loňského roku kontrolují svary v dukovanských blocích, neboť bylo zjištěno, že v dokumentaci JE Dukovany jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Kontroly zapříčinily, že se v minulém roce byly odstaveny tři místní bloky a v období od 19. září do 28. prosince dodával do sítě elektřinu pouze čtvrtý výrobní blok. Tyto mimořádné odstávky způsobily, že skupina ČEZ přišla vloni o 2,5 miliardy korun.

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2 040 MWe. Svojí produkcí kryje elektrárna přibližně 20 % české spotřeby elektřiny. Vloni její roční výroba elektřiny kvůli neplánovaným odstávkám poklesla o 18 % na 12,6 TWh. U dvou dukovanských bloků se odstávky protáhly až do letošního roku. Tyto bloky obnovily výrobu druhý víkend v únoru.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..