Japonský regulační úřad schválil provozní bezpečnostní program třetího bloku jaderné elektrárny Ikata, blok se tak opět posunul o krok blíže k restartu. Nyní mají na bloku proběhnout závěrečné inspekce. Schválení od regulačního úřadu z oblasti plnění nových bezpečnostních standardů obdržely také první dva bloky jaderné elektrárny Takahama.

Ikata-NPP-400-NRA-1
JE Ikata (zdroj: World Nuclear News)

Schválení bezpečnostního provozního programu společnosti Shikoku Electric Power Company od japonského regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) znamená, že úřad shledal havarijní plány pro jadernou elektrárnu Ikata ležící v provincii Ehime jako dostačující. Havarijní plány počítají s celou řadou nepříznivých událostí od rozsáhlého požáru přes povodně a další přírodní katastrofy až po vážnou havárii elektrárny.

V rámci procesu restartu japonských jaderných bloků musí jejich provozovatelé získat od regulačního úřadu povolení ke změnám v reaktorové instalaci, schvální stavebního plánu na posílení elektrárny a schválení bezpečnostního provozního plánu. Do pěti let od znovuzprovoznění reaktoru jsou pak jejich provozovatelé ještě povinní dostavět další bezpečnost zvyšující zařízení určené úřadem NRA.

Společnost Shikoku předložila k regulačnímu úřadu svůj plán změn v reaktorové instalaci pro třetí blok JE Ikata s tlakovodním reaktorem o výkonu 846 MWe v červenci roku 2013. Plán byl regulačním úřadem NRA schválen o dva roky později. Tímto krokem regulační úřad NRA potvrdil, že považuje reaktor i elektrárnu jako celek bezpečnou pro další provoz. Získání tohoto schválení představuje zdaleka největší a nejnáročnější část procesu restartu japonských jaderných bloků. Stavební plán společnosti Shikoku na posílení elektrárny byl schválen 23. března letošního roku.

Se získáním třetího a posledního velkého povolení pro třetí blok jaderné elektrárny Ikata společnost Shikoku požádala regulační úřad NRA o provedení závěrečné předprovozní inspekce, po které by mělo dojít k obnovení provozu tohoto bloku.

Očekává se, že třetí blok jaderné elektrárny Ikata se stane pátým restartovaným japonským jaderným blokem, splňujícím nové bezpečnostní standardy zavedené v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011.

Prvním japonským restartovaným blokem se v srpnu minulého roku stal první blok jaderné elektrárny Sendai v prefektuře Kagošima, který provozuje společnost Kyushu Electric Power Company. V listopadu téhož roku jej pak následoval druhý blok stejné elektrárny. Dalším blokem, který obnovil provoz, se dne 29. ledna letošního roku stal třetí blok jaderné elektrárny Takahama společnosti Kansai Electric Power Company v prefektuře Fukui. Čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama byl restartován 26. února letošního roku, avšak o tři dny později byl kvůli vnitřní závadě na generátoru a transformátoru opět odstaven. Ani třetí blok jaderné elektrárny Takahama v provozu příliš dlouho nezůstal, neboť musel být v březnu odstaven kvůli dočasnému zákazu od místního oblastního soudu, který se vztahuje i na čtvrtý blok elektrárny.

Regulační úřad NRA potvrdil, že nové bezpečnostní standardy splňují také první dva bloky jaderné elektrárny Takahama. V březnu 2015 společnost Kansai požádala regulační úřad NRA o provedení inspekcí na těchto blocích, které měly potvrdit, že splňují nové bezpečnostní standardy. V obou blocích se nacházejí tlakovodní reaktory o výkonu 780 MWe.

V únoru letošního roku úřad NRA rozhodl, že první dva bloky JE Takahama splňují nové bezpečnostní požadavky, avšak jeho rozhodnutí musela ještě potvrdit komise Japan Atomic Energy Commission a Ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslu. V oficiální platnost výsledky těchto inspekcí vstoupily až nyní, oznámila dne 20. dubna organizace Japan Atomic Industrial Forum (JAIF).

První dva bloky JE Takahama jsou nejstarší ze sedmi reaktorů, které jsou v současnosti považovány za způsobilé provozu, neboť splňují nové bezpečnostní požadavky. Organizace JAIF poznamenala: „Jedná se o první případ, kdy byla v rámci nových standardů schválena bezpečnost reaktorů starších než 40 let.“

K prodloužení provozu prvních dvou bloků JE Takahama musí společnost Kansai do července letošního roku obdržet od regulačního úřadu NRA schválení, o které společnost požádala v dubnu minulého roku. Pokud regulační úřad této žádosti vyhoví, oba bloky budou moci být provozovány dalších 20 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..