Program společností Areva a EDF na testování mechanických vlastností tlakové nádoby reaktoru nacházejícím se ve třetím bloku jaderné elektrárny Flamanville byl rozšířen. Dříve byly testy prováděny na vzorcích ze dvou kovaných dílů, nyní budou prováděny celkem na třech dílech.

EPR reactor vessel - 250 (ASN)
Reaktor EPR (zdroj: World Nuclear News)

Francouzský regulační úřad – Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) – uvolnil v dubnu 2015 informaci o objevení anomálií ve složení oceli v určitých částech tlakové nádoby reaktoru EPR, který je ve výstavbě v JE Flamanville. Na konci roku 2014 byly společností Areva provedeny chemické a mechanické testy na hlavě reaktorové nádoby podobné té jako je v JE Flamanville. Výsledky těchto testů „odhalily přítomnost zóny, ve které byla vysoká koncentrace uhlíku, vedoucí k nižším hodnotám mechanické houževnatosti než bylo očekáváno“. Oba postižené díly – hlava a spodek nádoby – byly vyrobeny v závodě společnosti Areva Chalon/Saint-Marcel ve Francii.

Úvodní analýza provedená na dvou dílech podobných těm ve třetím bloku JE Flamanville ukázala, „že fenomén uhlíkové segregace přesahoval na jednom z nich za polovinu tloušťky“.

V prosinci minulého roku regulační úřad ASN uvedl, že považuje navrhnutý testovací program od společnosti Areva určený pro nádobu ve třetím bloku JE Flamanville jako „v podstatě přijatelný“ a že nemá žádné námitky proti započetí nové série mechanických a chemických testů. Na základě těchto testů byly odběr vzorků materiálu i související testy rozšířeny na tři čtvrtiny tloušťky každé z obou částí.

Ve společném prohlášení ze dne 13. dubna společnosti Areva a EDF uvedly, že navrhly úřadu ASN rozšíření testovacího programu tak, aby zahrnoval třetí část „k posílení spolehlivosti přezkoušení“. Dále oznámily, že regulátor ASN schválil tento přídavek k testovacímu programu.

Společnosti poznamenaly, že změny v testech zdvojnásobí počet vzorků k analýze. Celkem bude odebráno 1 200 materiálových vzorků k „upevnění reprezentativního charakteru třech testovaných kovaných částí“, dodaly.

Testovací program bude probíhat až do konce roku 2016, kdy bude společnostmi Areva a EDF zaslána úřadu ASN konečná zpráva.

Výsledky testovacího programu budou základním faktorem pro regulační úřad ASN při jeho rozhodování o vhodnosti postižených dílů pro provoz, uvedl již dříve regulátor.

Stavební práce na bloku o instalovaném výkonu 1 650 MWe v JE Flamanville nacházející se v Normandii začaly v prosinci roku 2007. Společnost EDF je architektem-inženýrem projektu, zatímco firma Areva přispívá systémem rozvodů páry a podnik Bouygues Construction vede civilní inženýrské konsorcium. Kopule reaktorové budovy byla umístěna na své místo v polovině července 2013 a reaktorová nádoba byla nainstalována v lednu 2014. Reaktor měl podle původních očekávání zahájit komerční provoz v roce 2013, ale kvůli opožděním je nyní očekáváno jeho spuštění ke konci roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..