Skupina ČEZ smí dále provozovat první blok Jaderné elektrárny Dukovany. Nové povolení vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dne 30. března, a to na dobu neurčitou. ČTK sdělil tuto informaci mluvčí úřadu Radek Pokorník. Dosavadní desetileté povolení pro provozování prvního bloku JE Dukovany mělo původně skončit na konci minulého roku, úřad ho ale na žádost skupiny prodloužil do 31. března. Zpoždění zapříčinila nutná opakovaná kontrola svarů na tomto bloku.

04-dukovany
JE Dukovany (zdroj: www.cez.cz)

Mluvčí v tiskové zprávě sdělil: „Vydání povolení předcházelo rozsáhlé posuzování předkládané dokumentace a stavu nejen prvního bloku EDU, ale i celé lokality.“ Rozhodnutí bude uveřejněno na webové stránce SÚJB, jakmile nabude právní moci.

Běžně se povolení udělovalo na desetileté období. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová uvedla, že byla v minulosti desetiletí praxe zavedena především kvůli vázání na tzv. periodické přehodnocení bezpečnosti. Tentokrát se však úřad rozhodl vydat povolení na dobu neurčitou a omezit ho řadou podmínek. Drábová sdělila tyto informace Českému rozhlasu Plus. Konkrétně prohlásila: „Je tam velká řada podmínek s poměrně přísnými termíny, a když ČEZ nebude ty podmínky plnit, tak jakoby to povolení neměl.“ Rovněž dodala, že neplněné jedné jediné podmínky tohoto povolení znamená, že pozbývá jeho platnost.

V dukovanské elektrárně jsou celkem čtyři výrobní bloky. Povolení pro jejich provoz zatím skupina ČEZ dostávala vždy na deset let. V letošním roce bude žádat o nové povolení také pro druhý blok, jehož nynější licence platí do konce roku. O další povolení pro zbývající dva bloky má skupina požádat SÚJB v roce 2017.

První blok JE Dukovany začal vyrábět elektřinu jako první, a to v květnu roku 1985. Poslední čtvrtý výrobní blok je v provozu od července 1987. Podle původních předpokladů měla být elektrárna už na hranici své životnosti, avšak s cílem prodloužení provozu se skupina ČEZ v minulých letech zaměřila na modernizaci zařízení.

Žádost o nové povolení provozu pro první dukovanský blok podala skupina ČEZ 24. září loňského roku, v prosinci však sama požádala o přerušení řízení kvůli rozšířeným kontrolám svarů na bloku. Reaktor byl mimo provoz 167 dní, štěpná reakce v něm byla obnovena dne 11. února. Energetici museli v bloku zkontrolovat všechny svary, neboť jejich rentgenové snímky v dokumentaci nebyly dostatečně kvalitní. Žádost o pokračování řízení k nové licenci pro tento blok ČEZ předal SÚJB dne 26. února.

Opakované kontroly svarů zapříčinily, že v JE Dukovany fungoval v období od 19. září do 28. prosince pouze čtvrtý výrobní blok. Nyní vyrábí elektřinu tři bloky, čtvrtý blok prochází od 5. února plánovanou odstávkou.

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany činí 2 040 MWe. Svojí výrobou pokrývá přibližně 20 % české spotřeby elektřiny. Vloni však její roční výroba elektřiny kvůli neplánovaným odstávkám klesla o 18 % na 12, 6 TWh. Skupinu ČEZ tento výpadek dodávek v minulém roce připravil o 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..