Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) podala dne 14. dubna 2016 žádost o provozní licenci pro třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto. První stavěný jaderný blok s reaktorem typu EPR má být do provozu uveden ke konci roku 2018.

Olkiluoto 3 - April 2016 - 460 (TVO)
JE Olkiluoto (zdroj: World Nuclear News)

Společnost TVO dne 14. dubna oznámila, že k finskému Ministerstvu práce a ekonomiky podala žádost o provozní licenci v rozsahu 130 000 stran. Dokument obsahuje mimo jiné i informace o technických a provozních bezpečnostních opatřeních, o nakládání s jaderným odpadem a detaily o odbornosti a finančním stavu společnosti TVO.

Kromě schválení provozu bloku na první dvacetileté období (od začátku roku 2018 do konce roku 2038), dokument žádá i o povolení využívat stávající mezisklad použitého jaderného paliva i pro použité palivo z tohoto bloku. Žádost ale už neřeší konečné uložení odpadu vyprodukovaného z tohoto bloku.

Žádost nyní bude přezkoumána místním regulačním úřadem STUK a několika dalšími autoritami a organizacemi. Regulační úřad následně poskytne finskému Ministerstvu práce a ekonomiky své bezpečnostní posouzení žádosti, ostatní autority a organizace pak budou moci ministerstvu zaslat připomínky. Konečné slovo ve schvalování žádosti bude mít finská vláda, která své rozhodnutí založí na doporučení ministerstva.

Regulační úřad STUK ve svém prohlášení uvedl, že design elektrárny již zhodnotil a schválil během stavební fáze projektu elektrárny. Při posuzování žádosti se tak nyní zaměří hlavně na potvrzení aktualizovaných bezpečnostních analýz a na připravenost společnosti TVO blok provozovat. Úřad uvedl, že posouzení žádosti zabere kolem 18 měsíců. Své závěry ohledně tohoto dokumentu tak úřad ministerstvu doručí někdy ke konci roku 2017.

„Společnost TVO již regulačnímu úřadu STUK doručila většinu materiálů k žádosti o provozní licenci,“ uvedl Tapani Virolainen, zástupce ředitele oddělení pro regulaci jaderných reaktorů úřadu STUK. „Regulační úřad STUK společnosti TVO poskytl šestiměsíční prodloužení termínu na dodání aplikačních materiálů jenom z důvodu dodání některých výsledků bezpečnostních analýz.“

Jouni Silvennoinen, senior viceprezident společnosti TVO pro projekt 3. bloku JE Olkiluoto, uvedl, že podání žádosti o provozní licenci je důležitým milníkem na cestě ke zprovoznění bloku. „V současné době se projekt přesouvá z fáze instalace zařízení do fáze testování systémů. Proces získávání provozní licence je nejdůležitější fáze konečného zajištění přijatelnosti projektu před samotným spuštěním bloků,“ prohlásil Silvennoinen.

Společnost TVO oznámila, že získání provozní licence pro třetí blok JE Olkiluoto očekává ke konci roku 2017, poté společnost začne blok uvádět do provozu. Komerční provoz bloku má být podle současných plánů zahájen na konci roku 2018.

V lednu letošního roku začalo na třetím bloku JE Olkiluoto testování systémů kontroly a řízení bloku. Předminulý týden začalo testování mořských chladicích systémů. Společnost TVO uvedla, že hlavní elektromechanická instalace, včetně všech potrubí, bude dokončena v polovině letošního roku.

První stavěný reaktor typu EPR se ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto buduje od roku 2005. Od té doby projekt zaznamenal několik opoždění a navýšení rozpočtu. V současné době se očekává, že blok bude dokončen v roce 2018. Dokončení bloku s reaktorem EPR ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville, jehož výstavba začala v roce 2007, se nyní očekává rovněž na konci roku 2018.

Další dva bloky s reaktory EPR se staví v čínské jaderné elektrárně Tchaj-šan (pinyin: Taishan). První blok této elektrárny se staví od roku 2009, přičemž do povozu má být uveden na počátku příštího roku. Druhý blok elektrárny má do provozu vstoupit později v témže roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..