Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) dne 31. března oznámila, že do chodu uvedla zařízení na vytvoření podzemní ledové stěny, která má za úkol zabránit pronikání podzemní vody do reaktorových budov jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Regulační schválení pro částečnou aktivaci stěny bylo vydáno 30. března.

Fukushima Daiichi ice wall - 460 (Tepco)
Ledová podzemní stěna kolem fukušimských bloků (zdroj: World Nuclear News)

Podzemní voda přirozeně prosakuje z pevniny do moře, přičemž prochází podzemními prostory reaktorových budov elektrárny. Předpokládá se, že každý den vstoupí do reaktorových budov jaderné elektrárny Fukušima Dajiči přes kabelové a potrubní prostupy až 150 tun podzemní vody. Zde se podzemní voda míchá z těžce kontaminovanou vodou, která byla předtím použita k ochlazení reaktorů.

Instalace zařízení na vytvoření podzemní ledové stěny začala už v červnu roku 2014, od dubna následujícího roku probíhá testování, kdy je na určitém úseku vháněno chladicí médium do podzemního potrubí. Potrubí na vytvoření ledové stěny na severní, jižní a západní straně areálu bylo dokončeno v září minulého roku, zatímco zbývající potrubí na východní straně směrem k moři bylo dokončeno v listopadu. V prosinci loňského roku společnost Tepco oznámila, že v areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči bylo instalováno veškeré nutné zařízení pro vytvoření podzemní ledové stěny.

Dne 30. března letošního roku společnost Tepco oznámila, že japonský regulační úřad  Nuclear Regulation Authority (NRA) schválil aktivaci zhruba 95 % podzemní ledové stěny. O povolení k aktivaci zbývajících 5 % stěny bude firma usilovat později. Aktivace podzemní ledové stěny bude probíhat postupně během následujících měsíců, uvedla společnost.

Celý perimetr kolem reaktorových budov nebude bezprostředně podzemní ledovou stěnou uzavřen, tudíž efekt stěny bude moct být zkoumán na relativních hladinách vod uvnitř a vně reaktorových budov, uvedla společnost Tepco. „Je velmi důležité zajistit, aby se relativní hladiny vod nezměnily takovým způsobem, kdy by voda z podzemních prostor reaktorových budov odtékala a mísila se s okolní podzemní vodou,“ podotkla firma. „Zanechání mezery v ledové stěně má podle očekávání způsobit, že hladina podzemní vody v rámci perimetru bude výše, než je hladina vody v podzemních prostorách reaktorových budov, čímž se zabrání dalšímu úniku kontaminované vody.“

První fáze aktivace ledové stěny má omezit proud podzemních vod skrz areál elektrárny o zhruba 50 %. Jakmile budou k dispozici výsledky této fáze projektu (jejich posouzení může trvat několik měsíců), zaktivujeme zbývající 5 % podzemní ledové stěny, a tím celý perimetr kolem reaktorových budov uzavřeme, uvedla společnost.

Naohiro Masuda, vedoucí divize likvidace jaderných zařízení společnosti Tepco, uvedl: „Největší riziko je v úniku kontaminované vody z podzemních prostor reaktorových budov. Tomuto úniku tak musíme za každou cenu zabránit.“

Hlavní dodavatel zařízení pro vytvoření ledové stěny – společnost Kajima Corporation – vyvrtal v areálu elektrárny díry o hloubce 30-35 metrů, do kterých následně vložil potrubí, jímž bude proudit chladicí médium. Chladicí medium zmrazí zem okolo sebe a vytvoří tak kolem reaktorových budov neproniknutelnou podzemní ledovou bariéru. Celkově bylo do země kolem reaktorových budov bloků 1 až 4 vyvrtáno 1550 děr, díky kterým bude vytvořena podzemní ledová stěna o celkové délce 1,5 kilometru. Zařízení je navržené tak, že v případě výpadku energie zůstane stěna efektivní až po dobu dvou měsíců. Japonská vláda schválila, že projekt ledové stěny bude financovat. Celkové náklady se odhadují na 278 milionů dolarů.

Vytvoření perimetru ledové stěny je jen jednou z částí vícevrstvé strategie, která má za úkol omezit a řídit proudění podzemní a dešťové vody areálem elektrárny. Dosud tato strategie omezila denní přítok podzemní vody do reaktorových budov na 150 tun za den.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Příliš nákladné a konstrukčně náročné, zejména co do rozsahu vytvoření ledové clony. Neznám podstatu tohoto rozhodnutí, ale jsem toho názoru , že betonáž pod bloky by byla jistější. Zvlášť je-li množství podzemní,kontaminované a povrchové vody v popsané hodnotě.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..