Společnost Rolls-Royce Civil Nuclear se sídlem ve Francii, uzavřela smlouvu ohledně návrhu první fáze systémů kontroly a řízení (instrumentation and control systems – I&C) pro první blok jaderné elektrárny Hanhikivi, kterou ve Finsku staví ruská státní jaderná korporace Rosatom. Hlavní stavební dodavatel elektrárny – společnost Titan-2 – dne 26. dubna uvedl, že dosáhl dohody se společností Rolls-Royce o „nejdůležitějších částech architektury bezpečnostních I&C systémů“ pro první blok JE Hanhikivi, ve které bude nasazen Ruskem navrhnutý tlakovodní reaktor VVER-1200 podle projektu AES-2006 o instalovaném výkonu 1 200 MWe. Společnost Titan-2 uvedla, že dohoda „je důležitá, protože doručená dokumentace může být použita v dalším pokroku směrem k navrhovací fázi jednotlivých I&C systémů“. Podle dohody navrhne společnost Rolls-Royce architekturu a dodá v roce 2016 její dokumentaci firmě Fennovoima.

hanhikivi-havainnekuva-iso-1024x511
Jedna z vizualizací budoucí podoby jaderné elektrárny Hanhikivi (zdroj: Vihrealanka.fi)

Předseda společnosti Titan-2 Gregory Naginsky uvedl, že společnost Rolls-Royce „je zkušeným dodavatelem bezpečnostních systémů I&C v oblasti jaderných elektráren“ a citoval účast společnosti v modernizaci I&C systémů finské jaderné elektrárny Loviisa, která obsahuje dva Ruskem navržené reaktory VVER-440.

První blok JE Hanhikivi bude mít několik oddělených systémů I&C, které zajišťují bezpečný provoz a odstavení elektrárny v různých situacích, uvedla společnost Titan-2. Fennovoima – společnost vedoucí projekt výstavby JE Hanhikivi – plánuje začít se stavbou prvního bloku JE Hanhikivi v roce 2018. Očekává se, že blok začne vyrábět elektřinu v roce 2024. Podíl o velikosti 34 % ve společnosti Fennovoima drží Raos Voima Oy – finská dceřiná společnost ruské státní jaderné korporace Rosatom, jež byla založena v roce 2014 za účelem nákupu podílu ve firmě.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..