Společnost L-3 MAPPS upraví plnorozsahový simulátor na slovinské jednoblokové jaderné elektrárně Krško. Úprava proběhne v rámci kontraktu mezi provozovatelem elektrárny, společností Nuklearna Elektrarna Krško (NEK), a kanadskou společností L-3 MAPPS.

Krsko simulator - 460 (L-3 MAPPS)
Simulátor blokové dozorny JE Krško (zdroj: World Nuclear News)

V rámci úpravy bude současný operační systém simulátoru založený na UNIXu nahrazen za vizualizovanou platformou založenou na Windows běžící v simulačním prostředí Orchid společnosti L-3 MAPPS. Konvenční model jaderného ostrova elektrárny pak bude rovněž přepracován do systému Orchid. Model elektrárny bude v rámci kontraktu upraven, aby odpovídal změnám na bloku, které byly provedeny v rámci pofukušimských bezpečnostních opatření.

Na elektrárně bude instalován také nový Input/Output Systém, který bude využíván k řízení nové simulační nouzové blokové dozorny. Systém nahradí různě vzdálené ovládací panely rozprostřené po elektrárně, uvedla společnost L-3 MAPPS.

Kromě výše uvedeného budou analogové kamery a mikrofony v simulátoru nahrazeny novými digitálními přístroji. Do simulátoru pak bude nainstalován nový zvukový systém, který bude přesně replikovat zvuky blokové dozorny.

Společnost L-3 MAPPS uvedla, že práce na úpravě simulátoru jaderné elektrárny Krško začnou neprodleně, přičemž jejich dokončení se očekává ve třetím čtvrtletí roku 2017.

Hlavní technický ředitel jaderné elektrárny Krško Božidar Krajnc uvedl: „Týmy společností NEK a L-3 MAPPS pracují společně již od roku 2000, kdy byl do provozu uveden plnorozsahový simulátor blokové dozorny jaderné elektrárny Krško. Realizace projektu rozsáhlé úpravy simulátoru se společností L-3 MAPPS představuje důležitou součást našeho programu na zlepšování bezpečnosti elektrárny.“

Simulátory blokových dozoren jsou důležitou součástí výcviku operátorů jaderných bloků jak při začátku jejich kariéry, tak i v jejím průběhu. Simulátor jaderné elektrárny Krško do provozu vstoupil v březnu roku 2000 a je primárně určen k tréningu a licencování operátorů bloku.

Výstavba tlakovodního reaktoru o výkonu 696 MWe v JE Krško od společnosti Westinghouse začala v roce 1975. Připojení bloku k síti bylo provedeno o šest let později. V elektrárně se nachází první reaktor západního designu, který byl ve východní Evropě postaven. Jaderná elektrárna Krško byla postavena společným podnikem Slovinska a Chorvatska, které byly v té době součástí Jugoslávie. Provozovatele elektrárny, společnost NEK, vlastní chorvatská státní společnost Hrvatska Elektroprivreda a slovinská státní společnost Gen-Energija. V současné době se předpokládá, že elektrárna bude provozována do roku 2043.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..