Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, už začíná myslet na vzdálenou budoucnost, kdy fosilní zdroje energie dojdou, nebo jich bude tak málo, že se stanou extrémně drahými. Pouštní království proto začíná investovat do obnovitelných zdrojů, hlavně do fotovoltaiky a  jádra.

CAREMfromCNEA4
Představa o budoucí podobě bloků s argentinskými reaktory CAREM, při jejichž výstavbě chce Saúdská Arábie spolupracovat s Argentinou podle memoranda podepsaného v loňském roce. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org)

Vláda v Rijádu si předsevzala vybudovat do roku 2022 solární parky s úhrnným instalovaným výkonem 24 tisíc megawattů. „Žádná země nemá tak ideální podmínky pro solární energetiku jako ta naše,“ tvrdí ministr ropného průmyslu Alí al Naímí. Ale současně dodává, že „soumrak nad ropou“ v dohledné době nenastane. „Lidstvo se bude spoléhat na fosilní paliva ještě minimálně padesát let,“ prohlásil na nedávné energetické konferenci v Berlíně Naimí.

V Saúdské Arábii jsou nyní v provozu elektrárny s celkovým instalovaným výkonem přes 30 tisíc megawatt. Kolem 45 procent se elektřiny vyrábí v plynových elektrárnách, ostatní pak v elektrárnách spalujících ropné produkty.

Spotřeba elektřiny roste o šest až osm procent ročně. Značné množství jí spotřebují zařízení na odsolování mořské vody a klimatizace v budovách.

Saúdská Arábie současně má velké jaderně energetické ambice, neboť elektřinu by chtěla perspektivně také vyvážet. Mimo jiné do Itálie a Španělska. Během dvaceti let chce uvést do provozu šestnáct bloků, přičemž první by se měl spustit v roce 2022. Podle Alího Ahmada, který přednáší o energetické politice na Princentonské univerzitě, jde o investiční program v hodnotě přesahující 80 miliard dolarů.

Saúdská Arábie již podepsala dohody o spolupráci v jaderné energetice s Francií, Jižní Koreou, Čínou, Argentinou a Ruskem.

Jaderné elektrárny jí spolu s fotovoltaikou umožní snížit domácí spotřebu ropy a více jí mít na vývoz.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..