Ruská státní korporace Rosatom a laoské Ministerstvo energetiky a těžby podepsali memorandum o porozumění ohledně spolupráce při mírovém využívání jaderné energie.

Rosatom-Laos April 2016 - 460 (Rosatom)
Podpis memoranda (zdroj: World Nuclear News)

Memorandum podepsali v Moskvě dne 14. dubna náměstek generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov a náměstek ministra energetiky Laosu Sinava Souphanouvong. U podpisu byli rovněž přítomni generální ředitel korporace Rosatom Sergej Kirienko a náměstek premiéra Laosu Somsavat Lengsavad.

V rámci memoranda plánují Rosatom a Laos spolupracovat na návrhu, výstavbě a provozu jaderných elektráren i výzkumných reaktorů. Také plánují spolupráci v základních a aplikovaných výzkumech; jaderné a radiační bezpečnosti; výzkumu a vývoji v oblasti jaderné medicínské technologie; a ve vzdělávání a odborné přípravě.

Memorandum předpokládá zřízení společné pracovní skupiny k identifikaci specifických projektů cílených na rozvoj spolupráce mezi Rosatomem a Laosem.

Korporace Rosatom uvedla, že obě strany plánují přípravy pro podepsání mezivládní dohody týkající se spolupráce v oblasti jaderné energetiky.

V srpnu 2015 bylo oznámeno, že Rosatom a Laos jednaly o vytvoření projektu první jaderné elektrárny nacházející se v této jihovýchodní asijské zemi. Jednání se soustředila na výstavbu dvou jaderných reaktorů s instalovaným výkonem 1 000 MWe založených na obchodním modelu postav-provozuj-dodávej.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

1 Comment

    Rosatom je jedna ze společností, která s trendem výstavby jaderných elektráren nyní velmi expanduje. Je aktvní i v uplatňování nové technologie při řešení navazujících generací reaktorů i v realizaci zpracování již použitého paliva. Bližší spolupráce ve výzkumu by mohla být vhodná.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..