První náměstek generálního ředitele společnosti Rosatom Kiril Komarov uvedl, že práce na prodloužení provozu druhého bloku Arménské jaderné elektrárny pokračují dle plánů a v rámci stanovených rozpočtů. Výsledky prací komentoval na setkání v Jerevanu s koordinačním výborem pro projekt prodloužení provozu Arménské jaderné elektrárny dne 20. dubna letošního roku. Během meetingu byly projednávány nedávné výsledky inspekcí zařízení a potrubí reaktorové instalace, úpravy a výměny různých zařízení, stav bezpečnostních systémů a zařízení strojovny.

33750.adapt_.768.1
Arménská jaderná elektrárna (zdroj: news.nationalgeographic.com)

„Na bloku byly dokončeny hlavní činnosti na integrovaných kontrolních systémech, konstrukcích a komponentách. V současné době je plánováno na 40 dodávek zařízení různého druhu, přičemž některé z nich již byly schváleny arménskou vládou, konkrétně se jedná například o klíčové komponenty turbosoustrojí,“ uvedl Komarov. Rusko pro tento projekt poskytlo Arménii půjčku ve výši 270 milionů dolarů, dalších 30 milionů dolarů poskytlo Rusko Arménii ve formě grantu. Projektové náklady pro rok 2015 dosáhly na 7 milionů dolarů.

Arménská jaderná elektrárna se dvěma tlakovodními reaktory VVER 440 V230, které jsou moderované a chlazené lehkou vodou, byla postavena v 70. letech minulého století. Po zemětřesení ale byly oba bloky v roce 1988 odstaveny. Druhý blok elektrárny byl kvůli vážným nedostatkům elektrické energie v roce 1995 opět restartován. V současné době elektrárna vyrábí 35 % arménské elektřiny.

Náměstek arménského ministra energetiky a přírodních zdrojů Areg Galstyan uvedl, že modernizace druhého bloku Arménské jaderné elektrárny výrazně zvýší jeho bezpečnost. Dále poznamenal, že od roku 1995, co byl reaktor restartován, na něm byly průběžně prováděny práce na zvýšení jeho bezpečnosti. Po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči byla na elektrárně vypracována nová bezpečnostní studie, která navrhla řadu bezpečnostních opatření, která jsou nyní v elektrárně implementována.

Místní úřady doufají, že se jim podaří postavit nová jaderná elektrárna s dvojnásobným výkonem, která by nahradila stárnoucí 2. blok Arménské JE, jenž se nachází nedaleko města Metsamor. Postavení nové jaderné elektrárny přislíbil také arménský prezident Serzh Sarkisian krátce poté, co se v roce 2008 dostal k moci. Vládě se ale dosud nepodařilo získat potřebných 5 miliard dolarů, které by si tato investice vyžádala. Komarov uvedl, že Rosatom je připraven v Arménii elektrárnu postavit, avšak pouze v případě, že projekt bude ekonomicky životaschopný. „Víme, že z technologického hlediska je možné v lokalitě Arménské jaderné elektrárny postavit ještě jeden blok, ale hlavním problémem zůstává zajištění všech aspektů, že blok bude provozován efektivně i z ekonomického hlediska,“ uvedl Komarov na tiskové konferenci v Jerevanu. „Toto hledisko je determinováno spotřebou elektrické energie v Arménii a možnostmi exportovat elektřinu do sousedních zemí,“ dodal. V říjnu minulého roku arménský ministr energetiky a přírodních zdrojů Ervand Zakharyan řekl novinářům, že vláda bude upřednostňovat výstavbu středně velkého jaderného bloku o výkonu zhruba 600 MWe.

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..