Policejní zásahová jednotka, která má na starost bezpečnost Jaderné elektrárny Dukovany, zvýšila svůj početní stav přibližně o třetinu. Rovněž zkvalitnila výzbroj a vybavení. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk uvedl, že důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě. Také sdělil, že z bezpečnostních důvodů nelze udávat konkrétní čísla. Od 1. dubna mění policejní jednotka svůj název na „Speciální jednotka Dukovany“. Tato jednotka zůstává součástí Krajského policejního ředitelství Kraje Vysočina.

200normal
Dukovanská policejní jednotka (zdroj: www.obkjedu.cz)

Podle mluvčího elektrárny je lepší technické vybavení nutné kvůli vyšší úrovni technologií a s tím souvisejících rizik, se kterými musí policie počítat a být na ně připravená. Konkrétně Bezděk ČTK sdělil: „Například by se policisté měli umět při řešení případných zásahů vypořádat s použitím dronů.“

Speciální jednotka má mimo ochrany elektrárny a jejího bezprostředního okolí za úkol také provádět zákroky proti pachatelům trestné činnosti, u nichž lze přepokládat, že budou klást aktivní odpor nebo jinak závažně ztěžovat postup policie. Podle mluvčího Bezděka musí být policisté speciální jednotky vybaveni speciálními zbraněmi a donucovacími prostředky, aby mohli plnit tyto náročné úkoly. Jejich zaměření rovněž odpovídá jejich náročný výcvik.

Nadace ČEZ policistům přispěla na koupi mobilního monitorovacího zařízení a dalšího vybavení, které je třeba k výcviku jednotky. Policejní jednotka tak obdržela například páčidla s otočnou hlavicí pro překonání odporu při vniknutí do budovy, sluchátka s elektronickou ochranou sluchu při střelbě nebo využití výbušnin s možností příposlechu radiostanice a otočné terče sloužící pro speciální střeleckou přípravu jednotky – tyto a další pomůcky speciální jednotka získala.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..