První hlavní cirkulační čerpadlo pro první americký reaktor typu AP1000 bylo dodáno na třetí blok jaderné elektrárny Vogtle, kterou vlastní společnost Georgia Power. Čerpadlo vážící 170 tun je první ze čtyř, které budou instalovány na třetím bloku. Čerpadlo bylo vyrobeno v závodu Electro-Mechanical Division patřícím korporaci Curtiss-Wright Corporation ve státě Pensylvánii a do areálu JE Vogtle bylo dopravena po silnici.

Clinton-NPP
JE Clinton (zdroj: enformable.com)

Další nedávné pokroky v JE Vogtle zahrnují umístěni šesti nových panelů kontejnmentové budovy třetího bloku. Tato budova, v níž je umístěna kontejnmentová nádoba reaktoru, se po dokončení bude skládat z více než 160 jednotlivých železobetonových panelů, které budou vyplněny betonem. Zatím bylo nainstalováno dvacet panelů, z nichž každý váží 10 tun.

V JE Vogtle se od roku 2013 staví dva reaktory AP1000 navržené společností Westinghouse jako bloky číslo tři a čtyři. Třetí blok má podle očekávání vstoupit do provozu v polovině roku 2019 a čtvrtý blok o rok později, tj. v polovině roku 2020. Dva reaktory typu AP1000 jsou také ve výstavbě v jaderné elektrárně VC Summer ve státě Jižní Karolína.

Předčasné odstavování starších bloků

Krátkodobý charakter deregulovaných trhů s elektřinou přivedl několik amerických jaderných elektráren do situace, kdy čelí předčasnému uzavření z ekonomických důvodů. JE Fitzpatrick patřící společnosti Entergy ve státě New York má být uzavřena v lednu 2017.

Jednobloková jaderná elektrárna Clinton společnosti Exelon Corporation může také čelit uzavření. Elektrárna je zavázaná k provozu do 31. května 2017 kvůli splnění požadavků roční kapacitní aukce regionální přenosové společnosti. Společnost Exelon sdělila, že varný reaktor o instalovaném výkonu 1065 MWe pokračuje ve ztrátovém provozu a bude tak muset být uzavřen, pokud nebudou přijaty reformy trhu a energetické politiky.

JE Clinton je jednou z pěti bloků, které vlastní společnost Exelon ve státě Illinois a které čelí možnosti předčasného uzavření kvůli problémům ziskovosti. V říjnu 2015 společnost uvedla, že odloží jakékoliv rozhodnutí o budoucím provozu JE Clinton jeden rok poté, co regionální přenosová organizace Midcontinent Independent System Operator (MISO) oznámila potřebu změn v systému trhu s elektřinou v jižním Illinois.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..