Většina obyvatel ze Slavětic na Třebíčsku je pro dostavbu bloků v Jaderné elektrárně Dukovany, odmítá však výstavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Navíc obec žádá jasně dané kompenzace od vlády za očekávané zhoršení životního prostředí.  Tyto informace vyplývají z referenda, které se v obci konalo v neděli. Slavětice leží dva kilometry od JE Dukovany. Výsledky dopočítala komise dne 11. dubna ráno, sdělil ČTK starosta obce René Moravec (Hasiči Slavětice) s iniciátorem referenda a členem přípravného výboru Antonínem Kovářem.

overview_of_slavetice_trebic_district
Slavětice (zdroj: wikipedia.org)

Referendum rovněž ukázalo, že řada lidí má k těmto stavbám vážné připomínky. Kovář uvedl: „Není to tak, jak prezentovala obec, že tu stavbu všichni vítají.“ Dále dodal: „Uvidíme, jaké pan starosta a koalice vymyslí kompenzační opatření.“ Na jejich přípravě se bude chtít podílet i opozice. Nové bloky by měly být vzdáleny asi kilometr od Slavětic. Kovář poznamenal: „To už není za humny. Já říkám, že bychom je měli na zahradě.“

Referendum tvořily dvě otázky. V první bylo zjišťováno, zda lidé souhlasí se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků JE Dukovany na katastru obce Slavětice bez připomínek. Ve druhé padl dotaz ohledně toho, zda obyvatelé souhlasí s výstavbou nových bloků za předpokladu, že vláda dodatečně kompenzuje zhoršení životních podmínek občanů obce.

K referendu se dostavilo 152 občanů ze 194 celkových, kteří měli právo hlasovat. Dva vhozené lístky byly neplatné.

Co se týče první otázky, Kovář uvedl, že na ni odpovědělo 11 občanů ano, 136 občanů ne a tři se zdrželi. Na druhou otázku uvedlo 89 lidí svůj souhlas, 60 lidí nesouhlasilo a jeden se zdržel. Starosta Moravec prohlásil: „O těchto výsledcích jsem tajně snil. Za daných podmínek a položených otázek, to dopadlo nejlépe, jak mohlo.“

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá s výstavbou pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Vláda tento plán schválila v loňském roce. Místní politici i Sdružení Energetické Třebíčsko výstavbu prosazují už léta, a to hlavně kvůli zachování pracovních příležitostí. Sdružení podle předsedy Vítězslava Jonáše hájí zájmy třiceti firem a 128 obcí na udržení JE Dukovany v provozu i po roce 2035. Podle původního projektu mělo v tomto roce dojít k trvalému odstavení prvního bloku, jeho provoz byl ale díky modernizacím a projektovým rezervám prodloužen.

V jaderné elektrárně pracuje kolem 1 100 zaměstnanců. Podle Energetického Třebíčska na ní závisí dalších 400 ekonomických subjektů. Region Třebíčsko na Vysočině má nejvyšší počet nezaměstnaných. V únoru letošního roku bylo 8,5 % obyvatel bez práce.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    Cituji z podmínek používání http://www.panoramio.com: „Uživatelé si ponechávají všechna autorská práva ke svým fotografiím“.
    A já si opravdu nevzpomínám, že bych dal souhlas k použití fotky zveřejněné v článku.

      Děkuji za odstranění fotky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..