Obce, které nesouhlasí s vybudováním plánovaného trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu, se znovu chystají uspořádat protestní pochody i koncerty. Tyto akce se uskuteční při druhém ročníku akce Den proti úložišti dne 23. dubna ve všech sedmi vytipovaných lokalitách. Místní starostové i obyvatelé chtějí upozornit na to, že nesouhlasí, aby pod jejich domovy skončil vysoce radioaktivní odpad nebezpečný po tisíce generací, oznámil ČTK Edvard Sequens ze sdružení Calla.

uloziste
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu (Zdroj: ČT)

Sequens uvedl, že v každé ze sedmi oblastí přizpůsobily obce i spolky podobu protestních akcí místním podmínkám, a doplnil: „Jedno ale mají společné – chtějí upozornit na nepřijatelnost způsobu, jakým je v České republice řešen problém vyhořelého jaderného paliva.“

Rovněž si stěžoval na to, že chybí legislativa, která by zajišťovala lepší postavení obcí. Také prý nejsou jasná kritéria, na základě kterých se mají vybírat lokality. Dodal: „Není ani dobře zdůvodněné, zda spěch směřující k jediné variantě: definitivnímu uschování odpadů pod zem, je ta nejlepší bezpečná varianta.“

V letošním roce by měla být provedena první etapa průzkumů ve všech sedmi oblastech. V souhrnu se jedná o práce v hodnotě 200 milionů korun. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obyvatele ujišťuje, že geologové budou pouze obcházet území a jejich práce bude jenom povrchová – bez vrtů.

Tyto akce se uskuteční tři dny před třicátým výročím nejhorší jaderné havárie ukrajinské JE Černobyl. Například lokalita Březový potok na Klatovsku pořádá běžeckou a cyklistickou štafetu kolem průzkumného území, koncert a také nechá rozeznít zvony jako varování. Lidé z oblasti Čertovka, na rozhraní okresů Louny a Plzeň-sever, chystají pochod a vernisáž. Veřejnost může najít informace o všech akcích na webu www.nechcemeuloziste.cz.

Tyto geologické průzkumy by měly počet lokalit zúžit na čtyři; finální oblast by měla SÚRAO vybrat do roku 2025. Správa zastupuje stát, který upřednostňuje trvalé uložení vyhořelého jaderného paliva. V úložišti by měly být trvale uloženy v hloubce půl kilometru tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Tato stavba má v Česku vzniknout do roku 2065. Kvůli povolení geologických průzkumů již byly podány i žaloby.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..