Sněmovna dne 12. dubna propustila do třetího čtení vládní návrh nového atomového zákona, jenž má nahradit stávající zastaralý zákon z roku 1997. Úkolem nové úpravy je přizpůsobit zákon současnému právu a transponovat nové směrnice. V novém zákonu jsou upřesněny technické požadavky a procesní pravidla pro provoz stávajících bloků v jaderných elektrárnách i pro spouštění bloků nových. Schvalování nového zákona poslanci by mohlo proběhnout ještě na jejich současné schůzi.

Ministr průmysl Jan Mládek (ČSSD) poslancům vysvětlil, že nový zákon byl předložen, neboť je potřeba přizpůsobit český právní řád aktuálním požadavkům mezinárodního práva. Mimo to je nutné zavést nové předpisy Evropského společenství pro atomovou energii a překonat věcnou i legislativní zastaralost současné právní úpravy. Cílem všech změn stávajícího zákona je posílení ochrany veřejnosti před potenciálně nebezpečnými činnostmi – tím, že se přesně stanoví povinnosti osob, které vykonávají tyto činnosti, doplnil ministr Mládek.

Dále ujistil, že pokud bude někdy v naší republice postaveno úložiště jaderného odpadu, tak jedině za souhlasu dotčených obcí. Prohlásil: „Bez nich si to nedovedu představit.“

Výbor pro životní prostředí navrhl zvýšení jednorázového příspěvků obcím z jaderného účtu – za to, že v jejich katastru bylo stanoveno chráněné území pro ukládání jaderného odpadu do podzemí. Vláda navrhuje sumu 30 milionů korun. Výbor chce dávat až 50 milionů korun. Hospodářský výbor doporučil schválení zákona jedině s technickými úpravami.

Poslanec Václav Zemek (ČSSD) navrhl, aby byly ze zákona vypuštěny tresty pro vlastníky obytných budov, v nichž byla zjištěna vysoká hodnota radonu. Návrh zákona stanovuje, že tito vlastníci jsou povinni učinit potřebná opatření k nápravě. Pokud je nesplní, navrhuje vláda pokutu ve výši až čtvrt milionu korun. Zemek by ustanovení o pokutě vypustil. Povinnost přijmout opatření by však zůstala. Svůj návrh zdůvodnil takto: „Každý vlastník by měl sice dbát na ochranu svého zdraví, ale nelze ho k tomu nutit finančním postihem, který může být navíc nepřiměřený.“

Zemek chce rovněž zmírnit podmínky zákona například pro geology. Ohledně nich navrhuje, aby nepotřebovali povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v případě, kdy např. chtějí sbírat minerály z odvalů a odkališť po těžbě. Také chce snížit jednorázové poplatky za uložení jaderného odpadu, a to pro školy, nemocnice a výzkumné instituce.

Poslanec Jan Birke (ČSSD) zase navrhuje, aby byla snížena sazba pravidelného poplatku pro původce jaderného odpadu, který je provozovatelem jaderné elektrárny. Poplatek má být počítán jako sazba násobená množstvím vyrobené elektřiny v MWh. Návrh vlády říká, aby sazba činila až 80 korun, poslanec by ji stanovil přesně na 55 korun.

Mimo jiné zákon stanovuje i to, co jsou citlivé činnosti v návaznosti na zákon o ochraně utajovaných skutečností. Osoby vykonávající tyto citlivé záležitosti související s jadernou energií budou potřebovat bezpečnostní prověrku. Podle vyjádření vlády bude muset Národní bezpečnostní úřad nově prověřit minimálně 2 700 osob. Tuto zátěž však podle vlády úřad ve svém nynějším složení nezvládne. Proto úřad bude muset přijmout asi devět nových zaměstnanců. Kromě těchto nákladů by nový atomový zákon podle vlády už neměl přinést žádné další náklady pro státní rozpočet.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..