Společnost EnBW požaduje náhradu škody vyplývající z německého moratoria na jadernou energii. Soud dne 6. dubna oznámil, že německá čtvrtá největší společnost nepoužila okamžitě „všechny zákonné dostupné prostředky“ k odvrácení následků způsobených vynuceným odstavením jejich jaderných bloků. Kvůli tomu nemohlo být požadavku ze strany společnosti vyhověno, rozhodl soud.

EnBW-Energie_logo
Logo společnosti (zdroj: www.emobil-in-bw.de)

V návaznosti na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011, německá vláda nařídila tříměsíční odstavení nejstarších reaktorů v zemi. Patřily mezi ně i bloky společnosti EnBW – první blok JE Neckarwestheim a první blok JE Phillipsburg –

které se nacházejí ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. O několik měsíců později vláda změnila dočasné moratorium na trvalé odstavení těchto reaktorů.

Společnost EnBW požadovala za toto nařízení náhradu ve výši 261 milionů euro s odvoláním na rozhodnutí německého soudu v letech 2013 a 2014 ve prospěch konkurenční společnosti RWE, která okamžitě po vydání moratoria podala žalobu o náhradu škody ve výši 235 milionů euro za nucené uzavření jejího reaktoru Biblis.

Avšak v prohlášení podepsaném zástupcem mluvčího soudu, Bastianem Sczechem, soud dne 6. dubna uvedl, že ačkoliv společnost EnBW zpochybnila zákonnost moratoria v prohlášení z dubna 2011, ve stejném prohlášení uvedla, že nebude usilovat o právní nápravu.

Také největší německá společnost EOn požaduje náhradu škody ve výši 380 milionů euro. Stejně jako společnost EnBW, podnik EOn vznesl svůj požadavek v roce 2014, tři roky po vydání moratoria.

Společnost EnBW dne 24. prosince 2014 oznámila, že zažaluje svého 46% vlastníka – stát Bádensko-Württembersko, stejně jako německou spolkovou vládu, a to kvůli nezákonnému odstavení jejích dvou reaktorů v roce 2011.

Při oznámení svého rozhodnutí společnost EnBW rovněž uvedla, že si je „vědoma promlčecí lhůty, která vypršela 31. prosince 2014“.

Soud uvedl, že společnost EnBW se může proti tomuto rozhodnutí odvolat ve lhůtě jednoho měsíce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..