Fuqing 3 reactor core - 460 (CNNC)
Pohled do reaktoru třetího bloku JE Fu-čching (zdroj: World Nuclear News)

Zakládání všech 157 palivových soborů do jádra reaktoru třetího bloku jaderné elektrárny (pinyin: Fuqing) nacházející se v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) bylo dokončeno. Tento blok má být spuštěn později v tomto roce.

 

Čínský regulační úřad National Nuclear Safety Administration vydal povolení pro zakládání paliva do reaktoru dne 1. dubna letošního roku. Tento proces začal ve 3:00 h místního času následujícího dne a byl dokončen 4. dubna, oznámila dne 6. dubna společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Jaderná elektrárna Fu-čching, jež vlastní společnost CNNC, bude po dokončení zahrnovat šest Čínou navržených tlakovodních reaktorů, první čtyři budou tlakovodní reaktory typu CPR-1000 o instalovaném výkonu 1087 MWe. První blok byl spuštěn v červenci 2014, připojen do sítě byl následující měsíc a vstoupil do komerčního provozu v listopadu téhož roku. Druhý blok dosáhl první kritičnosti v červenci 2015 a vstoupil do komerčního provozu minulý říjen.

Základy pro třetí a čtvrtý blok JE Fu-čching byly položeny v červnu 2009. Tlakové testy kontejnmentu byly na třetím bloku úspěšně dokončeny v srpnu minulého roku. Třetí blok má být podle očekávání spuštěn později v tomto roce, zatímco čtvrtý blok má být podle plánů spuštěn v roce 2017.

Čínská Státní rada (State Council) udělila konečné povolení pro výstavbu pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching v polovině dubna 2015. První beton pro pátý blok byl odlit v květnu 2015, zatímco šestý blok se začal stavět v prosinci téhož roku. Tyto bloky budou demonstračními bloky pro reaktorový design Hualong One.

Projekt jaderné elektrárny Fu-čching je vlastněn z 51 % společností China Nuclear Power Company (dceřinou společností podniku CNNC); 39% podíl drží společnost Huadian Fuxin Energy Company; a skupina Fujian Investment and Development Group vlastní zbývajících 10 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..