Výstavba kopule kontejnmentu druhého bloku JE Barakah ve Spojených arabských emirátech byla dokončena, oznámila dne 19. dubna společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec).

Barakah 2 dome completion - 460 (Enec)
Ceremonie k příležitosti dokončení kontejnmentové kopule (zdroj: World Nuclear News)

Kopule kontejnmentu je poslední hlavní součástí kontejnmentové budovy, ve které bude umístěn reaktor a další části primárního okruhu. Kontejnmentová budova je velmi důležitou fyzickou bariérou chránící primární okruh. Kontejnment je navržen tak, aby v případě havárie reaktoru udržel veškerou radiaci uvnitř a ochránil tak okolní životní prostředí.

Kopule měří v průměru 51,4 metrů, je 24 metrů vysoká a její hmotnost dosahuje zhruba 9000 tun. Společnost Enec uvedla, že její výstavba probíhala celkem v devíti fázích. V další části projektu výstavby tohoto bloku bude kopule vyzdvižena a instalována na své místo – na vrcholu kontejnmentové budovy, jenž na výšku měří více než 70 metrů. Následně budou na kontejnmentové budově probíhat tříměsíční testy strukturální integrity.

Generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi ocenil dosažení tohoto důležitého milníku. „S dokončením výstavby kopule kontejnmentové budovy druhého bloku můžeme hrdě prohlásit, že i nadále udržujeme rekordní bezpečnost a efektivitu prací. Výstavba jaderné elektrárny je nesmírně náročný a složitý projekt, který vyžaduje nejen vyspělou technickou infrastrukturu, ale i tisíce lidí společně pracujících na základě nejvyšších standardů bezpečnosti a kvality,“ uvedl Al Hammadi.

Výstavba prvního z celkem čtyř bloků v lokalitě jaderné elektrárny Barakah, která se nachází zhruba 80 kilometrů západně od města Ruwais, začala v roce 2012. První blok elektrárny je v současné době dokončen zhruba z 87 %, přičemž podle plánů má být do provozu uveden v roce 2017. Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Barakah začala v roce 2013. Tento blok je nyní dokončen asi z 68 %. Bloky tři a čtyři se začaly stavět v letech 2014 a 2015. Celkově je projekt jaderné elektrárny Barakah se čtyřmi bloky s jihokorejskými tlakovodními reaktory APR-1400  dokončen z 62 %, uvedla společnost Enec. Všechny čtyři bloky by měly být zprovozněny do roku 2020.

Firma Enec uvádí, že po dokončení bude elektrárna pokrývat až 25 % spotřeby elektřiny ve Spojených arabských emirátech, čímž každý rok zabrání vypuštění 12 miliónů tun emisí skleníkových plynů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..