Fórum Korea Atomic Industrial Forum (KAIF) podepsalo memorandum o porozumění týkající se spolupráce s dceřinou společností korporace Rosatom – firmou Rosatom International Network. Cílem dohody je zlepšení komunikace mezi ruským a korejským průmyslem v oblasti jaderné energetiky.

Rosatom-KAIF MOU - 415 (Rosatom)
Podpis memoranda (zdroj: World Nuclear News)

Memorandum podepsali dne 20. dubna ve městě Pusan v Jižní Koreji prezident společnosti Rosatom International Network Alexander Merten a místopředseda fóra KAIF Kye-Hong Min.

Prostřednictvím smlouvy se ruská a korejská organizace dohodly: na pravidelné výměně informací; spolupráci při zajišťování přijetí jaderné energie a jaderných technologií veřejností; a na podpoře rozvoje lidských zdrojů v jaderném průmyslu. Organizace budou rovněž spolupracovat v úsilí podpořit partnerství mezi ruskými a korejskými podniky.

Prezident ruské společnosti Merten poznamenal: „Rusko má již delší dobu úzké vazby s korejským jaderným průmyslem. První smlouva se týkala dodávky obohaceného uranu do Koreje a byla uzavřena se společností Tenex v roce 1988, zatímco první memorandum o porozumění s fórem KAIF jsme podepsali v roce 1991.“ Dále uvedl, že korporace Rosatom nyní spolupracuje s korejskými společnostmi napříč celým palivovým cyklem, společnosti Tenex dále dodává obohacený uran, který využívá podnik Korea Hydro and Nuclear Power, jež provozuje všechny jaderné reaktory Jižní Koreji.

„Existuje spousta dalších příležitostí pro rozvoj spolupráce v různých oblastech,“ sdělil Merten. „Dokumenty, které jsme dne 20. dubna podepsali, dodaly nový impuls k této práci.“

Kye-Hong uvedl, že spolupráce fóra KAIF se společností Rosatom International Network „zlepší vzájemný rozvoj jaderného průmyslu i sdílení informací a výměnu názorů nejen ohledně záležitostí kolem palivového cyklu, ale také ohledně výstavby a provozu jaderných elektráren v Rusku a Koreji.“

Společnost Rosatom International Network byla vytvořena v roce 2014 za účelem rozvoje a řízení regionálních úřadů korporace Rosatom po celém světě. Jejími hlavními úkoly jsou podpora činností divizí Rosatomu na zahraničních trzích, vyhledávání nových obchodních příležitostí a propagace produktů a služeb korporace Rosatom v zahraničí. Rosatom doposud otevřel místní kanceláře v Abú Zabí, Pekingu, Johannesburgu, Kyjevě, Paříži, Praze a Singapuru.

Fórum KAIF bylo založeno v roce 1972, aby podpořilo spolupráci mezi příbuznými organizacemi; budovalo kontakty mezi Koreou a zámořskými zeměmi; a posílilo jaderné vzdělávací programy.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..