Sergej Kirijenko, generální ředitel ruského Rosatomu, sdělil ve středu novinářům, že plány na vybudování čtyř bloků v turecké lokalitě Akkuyu se nemění. Vyvrátil tak středeční zprávu turecké státní tiskové agentury Anadolu, že byl nabídnut 49% podíl v tomto projektu turecké stavební, energetické a těžební společnosti Cengiz Insaat, která vyhrála veřejnou soutěž na stavbu pobřežní infrastruktury pro tuto jadernou elektrárnu.

thumbs_b_c_fd085a0bea717a5fe8e94d65bd68c5c7
Model možné budoucí podoby první turecké jaderné elektrárny Akkuyu. (Zdroj: AA.com.tr)

Společnost Akkuyu Nükleer byla založena v roce 2010 s cílem výstavby první turecké jaderné elektrárny. Podle údajů uvedených na webu této společnosti většinový podíl (74,915 %) vlastní Rosatom Overseas, společnost pro export ruských jaderných technologií, a druhý největší podíl (21,948 %) náleží společnosti Rosenergoatom, provozovatel ruských jaderných elektráren. O zbývající podíl se dělí: Atomstrojexport – 2,267 %, InterRAO – 0,82 % a po 0,025 % drží společnosti Atomtechenergo a Atomenergoremont. Většina z těchto společností patří do struktury ruské korporace Rosatom.

Podle mezivládní dohody mezi Ruskem a Tureckem musí minimálně 51% podíl vlastnictví společnosti Akkuyu Nükleer zůstat v rukou ruských společností a až 49% podíl může být nabídnut zahraničním společnostem, bankám či jiným finančním institucím. Možnost odprodeje 49% podílu byla původně uvažována z důvodu více variant zajištění financování projektu.

V turecké jaderné elektrárně Akkuyu mají být postupně postaveny čtyři bloky s reaktory typu VVER-1200, řadící se ke generaci III+. První blok tohoto typu je nyní spouštěn v ruské Novovoroněžské JE II a kromě dalších ruských elektráren se staví také v Bělorusku a probíhá příprava výstavby ve Finsku a v Maďarsku.

Zdroj: RIA.ru, AA.com.tr

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..