Firma SNC-Lavalin, dceřiná společnost firmy Candu Energy, obdržela kontrakt od Univerzity v Albertě na vyřazení výzkumného reaktoru Safe Low Power Kritical Experiment (Slowpoke) z provozu.

SLPLab
Vizualizace reaktoru Slowpoke (zdroj: www.polymtl.ca)

Společnost SNC-Lavalin uvedla, že v rámci kontraktu v hodnotě několika milionů dolarů, který získala prostřednictvím veřejného výběrového řízení, provede vyřazení reaktoru Slowpoke z provozu včetně zpracování radioaktivních odpadů. Kromě provedení samotných vyřazovacích prací musí společnost SNC-Lavalin ke všem těmto činnostem předložit plnou dokumentaci.

Společnost uvedla, že vyřazovací práce na reaktoru Slowpoke již začaly, přičemž jejich dokončení se očekává někdy ke konci příštího roku.

Reaktor Slowpoke, který se nachází v hlavním kampusu Univerzity v Albertě, byl do provozu uveden v dubnu roku 1977. Jedná se o uzavřený bazénový reaktor, který je poháněn necelým jedním kilogramem vysoce obohaceného uranu. Reaktor byl v minulosti využíván pro elementární analýzy, produkci radionuklidů a pro školní účely. Jeho současná provozní licence pro neenergetické účely byla vydána na desetileté období místním regulačním úřadem Canadian Nuclear Safety Commission v červnu roku 2013.

Nicméně v srpnu téhož roku viceprezident univerzity pro výzkumné činnosti oznámil, že bylo rozhodnuto o vyřazení reaktoru Slowpoke z provozu. Jako hlavní důvod pro tento krok univerzita uvedla vysoké náklady na jeho provoz. V květnu roku 2014 univerzitní finanční rada a majetková komise schválily výdaje ve výši 6,5 milionů dolarů na projekt vyřazení reaktoru z provozu.

Šéf jaderné divize a viceprezident společnosti SNC-Lavalin Preston Swafford uvedl: „Vyřazování reaktoru z provozu a nakládání s radioaktivními odpady je součástí našeho celostního přístupu k jadernému životnímu cyklu. Naše zkušenosti s vyřazováním jaderných zařízení z provozu společně s našimi schopnostmi v oblasti nakládání s jaderným odpadem zajistí, že výzkumný reaktor Slowpoke bude vyřazen tím nejbezpečnějším a nejekonomičtějším způsobem.“

Design reaktoru Slowpoke byl vyvinut v 60. letech společností  Atomic Energy of Canada Limited (AECL). Slowpoke byl jedním ze čtyř dosud provozovaných kanadských školních reaktorů, které poskytují podporu pro výzkum, školení a jaderné průmyslové aplikace. Zbylé tři provozované školní reaktory se nacházejí v univerzitách Royal Military College of Canada a École Polytechnique de Montréal a v ústavu Saskatchewan Research Council.

Reaktor Slowpoke v univerzitě Dalhousie University ve městě Halifax v provincii Nové Skotsko byl z provozu vyřazen v roce 2011 firmou AECL. Ve stejném roce byla společnost AECL prodána firmě SNC-Lavalin.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..